Hlavním mandátem ČNB je pečovat o cenovou stabilitu, tedy udržovat nízkou a stabilní inflaci v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle. To se po období zvýšeného tempa růstu cen v letech 2022 a 2023 nyní opět daří. ČNB se již zkraje roku 2024 podařilo obnovit cenovou stabilitu v zemi. Za celý rok 2024 rostly spotřebitelské ceny v meziročním srovnání průměrně jen o 2,4 %, což bylo nejméně od roku 2018. Letos v dubnu pak podle nejaktuálnějších dat Českého statistického úřadu činila meziroční míra inflace 1,8 %, nejméně za posledních sedm let.
Obnovení cenové stability je jedním z důvodů stávající velmi silné důvěry veřejnosti v ČNB. „Na tomto výsledku se pravděpodobně podílí i stabilizace ekonomické situace a postupné odeznívání inflace,“ potvrzuje analytička STEM Doris Borovcová. V blízkosti inflačního cíle se navíc ceny podle prognózy centrální banky budou držet po celý letošní i příští rok.
Mohlo by vás zajímat: Gallagher: AI jako zázračný nástroj, nebo skrytá hrozba pro firmy?
Agentura STEM ve své zprávě dále uvedla, že ČNB je veřejností hodnocena jako vysoce nezávislá. „Nízká míra politické polarizace naznačuje, že ČNB je vnímána jako politicky neutrální instituce,“ uvedla analytička STEMDoris Borovcová.
Časová řada agentury STEM ukazuje, že míra důvěry obyvatel v ČNB je vysoká dlouhodobě. Dokonce i v období zvýšené inflace, energetické krize a obav veřejnosti z budoucího vývoje v důsledku ruské invaze na Ukrajinu věřilo centrální bance 60 % populace. Po obnovení cenové stability a stabilizaci situace v ekonomice důvěra v ČNB znovu vzrostla. Nyní je na úrovni 73 % nejvyšší ze všech sledovaných veřejných institucí. Následují obecní/městské úřady, policie, armáda, krajské úřady či Ústavní soud. Naopak nízkou míru důvěry dlouhodobě vykazují instituce spojené s výkonem politické moci.
Komentáře
Přidat komentář