Meziměsíční srovnání
Meziměsíčně se celková cenová hladina v květnu nezměnila. Cenový vývoj byl však v jednotlivých oddílech spotřebního koše odlišný. V oddíle doprava klesly ceny pohonných hmot a olejů o 1,8 %. V oddíle bytové vybavení, zařízení domácnosti se snížily ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost o 1,6 % a ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti o 1,1 %. Vývoj cen v oddíle rekreace a kultura byl ovlivněn poklesem cen dovolených s komplexními službami o 1,7 %.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly meziměsíčně nižší ceny drůbežího masa o 2,0 %, vepřového masa o 1,7 % a vajec o 4,6 %. Na zvyšování celkové hladiny spotřebitelských cen působil v květnu především růst cen v oddíle stravování a ubytování, kde se zvýšily ceny stravovacích služeb o 0,4 % a ubytovacích služeb o 2,2 %. Z potravin byly vyšší zejména ceny másla o 4,4 % a brambor o 6,1 %. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,2 %, zatímco ceny služeb o 0,2 % vzrostly. „Květnová cenová hladina se oproti minulému měsíci nezměnila. Ve většině oddílů spotřebního koše byly zaznamenány pouze nevýznamné cenové pohyby, které se vzájemně vykompenzovaly,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Mohlo by vás zajímat: Frédéric de Courtois z AXA byl zvolen prezidentem Insurance Europe
Meziroční srovnání
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v květnu o 2,6 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v dubnu. Toto zpomalení[1]) meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny mouky byly v květnu nižší o 23,5 % (v dubnu pokles o 19,1 %), masa o 5,8 % (v dubnu pokles o 3,9 %), vajec o 23,5 % (v dubnu pokles o 15,5 %), ovoce o 6,7 % (v dubnu pokles o 2,8 %). Ceny nealkoholických nápojů zmírnily svůj meziroční růst na 4,0 % (v dubnu růst o 5,4 %).
Na meziroční růst cenové hladiny měly v květnu největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny nájemného z bytu[2]) o 7,2 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,6 %, vodného o 10,9 %, stočného o 10,5 %, elektřiny o 11,1 % a tepla a teplé vody o 3,6 %. Ceny zemního plynu meziročně klesly o 6,6 % a tuhých paliv o 3,9 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle doprava zejména vlivem růstu cen pohonných hmot a olejů o 10,8 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák byly vyšší ceny lihovin o 6,1 %, vína o 1,1 %, piva o 6,3 % a tabákových výrobků o 7,3 %. V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 7,5 % a ubytovacích služeb o 10,2 %. Na meziroční snižování celkové cenové hladiny měly největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (pokles o 3,7 %).
Mohlo by vás zajímat: Pojišťovnu roku 2023 ovládla Kooperativa. Osobností trhu je Zdeněk Tuček
Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) meziročně vzrostly o 1,0 % (v dubnu též o 1,0 %). Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 102,6 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,9 % a ceny služeb o 5,3 %. Hladina bazického indexu spotřebitelských cen k základnímu období průměr roku 2015 zůstala v květnu na úrovni měsíce dubna (151,4 %). Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v květnu 5,6 % (v dubnu 6,3 %).
Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP)
Podle předběžných výpočtů HICP v květnu v Česku meziměsíčně klesl o 0,1 % a meziročně vzrostl o 2,8 % (v dubnu o 3,1 %). Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP v květnu 2024 za Eurozónu 2,6 % (v dubnu 2,4 %), v Německu 2,8 % a na Slovensku 2,7 %. Nejvyšší byla v květnu v Belgii (4,9 %) a nejnižší v Lotyšsku (0,2 %). Podle předběžných údajů Eurostatu byla meziroční změna HICP 27 členských zemí EU v dubnu stejně jako březnu 2,6 %. Nejvyšší byla v dubnu v Rumunsku (6,2 %) a nejnižší v Litvě (0,4 %).
Inflace se v květnu 2024 přiblížila k prognóze i cíli ČNB
Podle zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v květnu 2024 meziročně o 2,6 %. Oproti předchozímu měsíci přitom meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil o 0,3procentního bodu. Inflace se tak po dubnovém zvýšení následně opět přiblížila k 2% cíli ČNB.
„Květnový meziroční cenový růst byl ve srovnání s jarní prognózou ČNB rychlejší o pouhou jednu desetinu procentního bodu. Viditelná odchylka od prognózy směrem vzhůru zaznamenaná v letošním dubnu se tak následným květnovým vývojem podstatným způsobem snížila. Na přetrvávání již jen malého kladného rozdílu oproti prognóze se přitom v květnu i nadále podílely zejména kolísavé ceny potravin, které v meziročním pohledu poklesly méně, než bylo očekáváno. Také růst regulovaných cen byl oproti predikci o něco silnější. V opačném směru působila znatelně nižší dynamika pohonných hmot i další mírné snížení jádrové inflace,“ uvedl Petr Král, ředitel sekce měnové ČNB.
V pokračujícím odeznívání jádrové inflace, které trvá již druhým rokem, se projevuje nejen nízký růst cen zahraničních vstupů, ale také předchozí déletrvající útlum domácí poptávky ovlivněný i přísnou měnovou politikou ČNB. Dochází přitom k poklesu ziskových přirážek výrobců, prodejců a poskytovatelů služeb k jejich nákladům. S přispěním toho došlo v květnu k zastavení růstu cen zboží. Naopak tempo růstu cen služeb nepatrně zrychlilo, a nadále se tak nachází na zvýšené úrovni. Dynamika imputovaného nájemného zůstala na nízkých hodnotách vlivem jen pozvolného oživování realitního trhu.
„Ceny potravin se dostaly po předchozím jednorázovém zvýšení do opětovného mírného poklesu v důsledku zlevňování světových agrárních komodit i domácí zemědělské výroby. V meziročním vyjádření přetrvává zvýšená dynamika cen pohonných hmot, ty však již proti předchozímu měsíci zlevňovaly díky poklesu cen ropy na světových trzích a posílení koruny. Meziroční růst regulovaných cen v květnu dle očekávání lehce zpomalil, což souviselo se zlevňováním energií spojených s bydlením. Meziměsíčně se cenová hladina v květnu nezměnila. Nevýznamné cenové pohyby v rámci většiny oddílů spotřebního koše se vzájemně vykompenzovaly. Květnová meziroční inflace byla prakticky ve shodě s jarní prognózou ČNB. Podle ní se inflace bude v průběhu celého letošního roku pohybovat na dohled 2% cíle,“ dodal Petr Král.
Mohlo by vás zajímat: Lucie Urválková z UNIQA znovu mezi Nejvlivnějšími ženami Česka
Z meziročního pohledu inflace poklesla z 2,9 na 2,6 %, svou roli sehrály zejména ceny potravin a alkoholických nápojů, u potravin byl pokles jen minimální (-0,1), nicméně se projevil také efekt srovnávací základny a meziroční pokles cen potravin zesílil z -3,6 % na -4,4 %. U alkoholických nápojů meziroční růst zpomalil ze 7,5 % na 4,6 %. Opačným směrem opět působila nízká srovnávací základna u cen pohonných hmot, ačkoli jejich ceny meziměsíčně poklesly, meziroční růst mírně zrychlil (tabulka 2). Ceny zboží meziročně zpomalily z 1,4 na 0,9 %, ceny služeb meziročně rostly o 5,3 %, obdobně jako v dubnu.
„Dubnové zrychlení inflace se novými čísly mírně korigovalo a inflace se tak dostala jen nepatrně nad původní odhad ČNB z květnové prognózy ve výši 2,5 %. Pozitivní zprávou také je, že ceny potravin mírně poklesly, ačkoli jen mírně, a stále tak působí protiinflačně. Bez vlivu cen potravin by meziroční inflace činila 3,9 %. Ceny potravin tak budou představovat riziko i pro další vývoj cen, protože jejich protiinflační působení bude postupně vyprchávat, stejně tak z meziročního pohledu se stále drží ceny služeb nad 5% hranicí, ačkoli samotná meziměsíční dynamika již zpomaluje k hodnotám běžným před inflační vlnou. Pozitivní také je, že anualizovaná meziměsíční inflace bez regulatorních a administrativních cen očištěná od sezónních vlivů se opět dostala pod 2% cíl ČNB, ačkoli ji v květnu pomohl pokles některých volatilních položek,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
„Pro ČNB je aktuální číslo sice dobrou zprávou, nicméně setrvalost inflace u cen služeb a zároveň volatilita některých položek spotřebního koše budou ČNB utvrzovat v potřebě opatrného snižování sazeb. I přes silnější kurz koruny tak ČNB na příštím jednání koncem června zvolí pokles sazeb jen o čtvrt procentního bodu a na některých měnových jednáních v druhé polovině roku mohou zůstat sazby bez změny,“ dodal Jakub Seidler.
[1]) Zrychlení/zpomalení růstu meziročního cenového indexu je rozdíl mezi aktuálním a předchozím meziročním indexem. Je proto závislé na změně aktuálního meziměsíčního indexu a zároveň na změně základny – meziměsíčního indexu (růstu/poklesu) ve stejném měsíci loňského roku.
[2]) Nájemné z bytu zahrnuje jak nově uzavřené smlouvy, tak i stávající.
Komentáře
Přidat komentář