Sloupek Kateřiny Lhotské: Kybernetická laxnost a neposypaný chodník


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Kybernetická laxnost a neposypaný chodník
24.5.2017 Komentáře

Ptáte se, co mají tyto dvě na první pohled odlišné záležitosti společného? Možná vás to překvapí, ale docela hodně. Jde totiž o takřka „školní“ příklady přístupu některých lidí k různým hrozbám v případě, že mají sjednané příslušné pojištění.

Myslí si totiž, že jejich jedinou povinností je platit pojistné. A zapomínají přitom na to, že vedle toho by se měli také snažit nebezpečí vzniku nějaké škody, respektive újmy, předcházet. Což v praxi znamená, že by neměli být například „kyberneticky laxní“ a požadavky pojišťovny podmiňující sjednání pojištění neplnit jen v okamžiku uzavření pojistné smlouvy, ale po celou dobu její platnosti. Anebo, chcete-li, že by měli v zimě sypat chodníky, místo aby spoléhali na to, že za ně pojišťovna každou zlomenou nohu „zatáhne“.

 Mezi lidmi zkrátka panuje často přesvědčení, že když mají „na něco“ pojištění, tak se o ochranu před nebezpečím souvisejícím s „tím něčím“ nemusejí starat. I když to neplatí vždycky. Nikoho třeba nenapadne pojistit si domácnost a pak přestat při odchodu z bytu zamykat dveře. Stejně jako na někoho, kdo nechává na parkovišti svůj pojištěný vůz odemčený, by ostatní koukali nejspíš jako na duševně vyšinutého. Takže jak je možné, že to u něčeho jde a někde ne?


Mohlo by Vás zajímat: Drony na vzestupu. Pomáhají i v pojišťovnictví


Nejspíš je to dáno určitými „geneticky zakódovanými“ zvyklostmi. Lidé byli odjakživa zvyklí zabezpečit vchod do svého příbytku proti nežádoucím hostům. Ať už ti hosté chodili po dvou, nebo po čtyřech. Díky tomu si asi každý dokáže nebezpečí v případě opuštění nezamčeného bytu uvědomit. Analogicky lidé odjakživa zabezpečovali svoje movité statky proti nenechavcům, a proto ani dnes nenechávají stát svoje auto na ulici odemčené.

U neposypaného chodníku však nejde o vlastní majetek, ale odpovědnost za újmu způsobenou někomu jinému. A to je možná kámen úrazu. Posypat chodník, případně dodržovat zásady kybernetické bezpečnosti, by přeci nikdo neměl dělat jen proto, aby splnil podmínky pojišťovny. Ale především kvůli tomu, aby jeho zaviněním nepřišel k úhoně také někdo jiný. Jinak řečeno, aby třeba neskončil s nohou v gipsu, nebo aby nedošlo ke zneužití jeho dat. Tomu, kdo se nesnaží těmto nebezpečím předcházet, je tak nejspíš jedno, co se stane jeho klientům, nebo třeba náhodným kolemjdoucím. Je to zkrátka ignorant.

A tak kybernetická laxnost a neposypané chodníky nesouvisí jen s tím, že někteří lidé neznají svoje povinnosti vyplývající z uzavřené pojistné smlouvy. Ale také, a dost možná i více, s lidskou povahou a zodpovědností každého člověka. A pojištění je především právě o odpovědnosti. K sobě, i k druhým…

 

Kateřina Lhotská

vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.

člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články