Sloupek Kateřiny Lhotské: Listopadové postřehy


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Listopadové postřehy

Listopad je předposledním měsícem v roce, ale posledním „plně“ pracovním. Prosinec je totiž spojen především se svátečními dny a s nimi souvisejícími soukromými, nebo společenskými akcemi. Takže co se nestihne v listopadu, prosinec už nejspíš nevytrhne. Pojďme se ale podívat, co se dělo v tomto posledním „úplném“ měsíci na pojistném trhu.

Dozvěděli jsme se, že schodek důchodového účtu je prý v nejlepším stavu od roku 2008. To by byla dobrá zpráva, kdyby to znamenalo, že tím „nejlepším stavem“ se myslí přebytek, a nikoliv schodek přesahující 4 miliardy. Něco je špatně. Sekera důchodového účtu, zaťatá za předchozí roky sakra hluboko, se zaťala totiž zase o něco hlouběji. Přesto, že hospodářství roste jako blázen.

Na Ministerstvo financí, ČNB a FAÚ se obrátila Hospodářská komora spolu s Unií společností finančního zprostředkování. Chtějí, aby došlo ke zmírnění některých povinností drobných poskytovatelů finančních služeb vyplývajících ze zákona o praní špinavých peněz. Jednotlivé požadavky vypadají rozumně a jsou logicky zargumentovány. Což je základní překážkou tomu, aby mohly být splněny.


Mohlo by vás zajímat: Konference EIOPA: Více moci evropskému orgánu dohledu


Ještě jednou ČNB. Testovala pojišťovny, jak jsou odolné proti šokům vyplývajícím z negativního vývoje ekonomiky. Můžeme být klidní. Všechno dopadlo dobře. Testovala se také odolnost pojišťoven v prostředí nízkých úrokových sazeb. Vzhledem k tomu, že v něm už nějaký ten pátek fungují, tak je to to samé jako zkoušet delfína, jestli umí plavat.

ČAP uspořádala svoji výroční konferenci. Hovořilo se o mnohém, nicméně jedním z nosných témat byly nové technologie a digitalizace odvětví. Pojišťovny se po dlouhá léta věnovaly především své „interní“ digitalizaci a směrem ven se soustředily hlavně na webové prezentace (některé docela povedené, jiné naopak), různé kalkulačky a budování self-care zón pro své klienty, kde je však cvrkot jako uprostřed Sahary. To ostatní obory jsou v této oblasti o notný kus dál.


Mohlo by vás zajímat: Slovenské MF: Odměny zprostředkovatelů se změní


A protože konkurenční boj neprobíhá jen v rámci jednotlivých sektorů, ale i mezi sektory navzájem, stává se z tohoto zaostávání docela vážná konkurenční nevýhoda. Jde totiž o to, jestli budou lidé utrácet za pojištění, nebo za něco jiného. Zatím se o využití nových technologií a digitalizaci směrem „ven“ především zasvěceně mluví. Nelze si tak v té souvislosti nevzpomenout na známý výrok Karla Havlíčka Borovského a parafrázovat jej „Bodejť by se nám ta digitalizace z huby do rukou vraziti chtěla!“

Amazon se chystá prodávat pojištění. Není to nic tak zásadně překvapivého, protože s jeho prodejem koketují i jiní globální hráči z nefinančních sektorů. Zatím se o tomto záměru hovoří na globální úrovni, ale ono to dříve či později dorazí i k nám. Nakonec proč ne. Když se člověk podívá, kdo všechno z nefinančních subjektů pojištění nabízí, a v jaké kvalitě, tak nebude mít Amazon laťku nastavenou příliš vysoko.

A tradiční pranostiky nakonec. Martin sice na bílém koni přijel jen symbolicky, ale protože platí „Martin a Kateřina na blátě, Vánoce na ledu“, tak bychom se mohli letos dočkat bílých Vánoc. Jiná pranostika napovídá, jaké počasí bude v březnu příštího roku. Říká se totiž „Jaký listopad, takový březen“. Tedy pokud se týká počasí…

Kateřina Lhotská

vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.

člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články