Komentář ČAP: Pojišťovny svazuje evropská regulace


			Komentář ČAP: Pojišťovny svazuje evropská regulace
26.9.2017 Spektrum, Legislativa

Podle České asociace pojišťoven (ČAP) se množství zveřejňovaných údajů v pojistných smlouvách v roce 2018 zvýší v důsledku legislativních nařízení EU. Řada informačních povinností se totiž duplikuje a v kombinaci se stávajícími pravidly vedou k informačnímu přetěžování spotřebitelů. To potvrzuje i průzkum SC&C, podle kterého by lidé uvítali přehlednější a srozumitelnější pojistné podmínky a transparentnější přístup pojišťoven.

Evropská unie v posledních letech soustavně přijímá narůstající řadu právních aktů, které výrazně ovlivňují sektor pojišťovnictví. Jsou jimi kupříkladu pravidla pro ochranu osobních údajů (GDPR), pravidla o přístupu k pojišťovací a zajišťovací činnosti a jejím výkonu (Solventnost II), pravidla o trzích finančních nástrojů (MiFID II), legislativní rámec pro distribuci pojištění v EU (IDD), nařízení o sdělení klíčových informací týkajících se strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou (PRIIPs) apod.

Většina změn bude implementována do českého právního řádu do poloviny roku 2018 a povede k nárůstu rozsahu pojistných podmínek. Česká asociace pojišťoven upozorňuje na to, že zvyšující se objem a složitost informačních povinností mohou podstatně omezit ochotu a schopnost spotřebitele zpracovávat poskytnuté informace a provádět dobře informovaná rozhodnutí.


Mohlo by vás zajímat:Jak na pojistné podmínky? V Německu našli cestu


„Nekoordinovaný proces přijímání legislativních předpisů Evropské unie, kdy se řada povinností duplikuje, v kombinaci se stávajícími pravidly znamená, že pojišťovny přetěžují spotřebitele. Musí jim např. poskytnout 161 předsmluvních informací před nákupem investičního pojistného produktu od zprostředkovatele. Kromě toho vnitrostátní právní předpisy poměrně často vyžadují dodatečné informace, což může činit až 50 stran, které mají být poskytnuty zákazníkovi nad rámec směrnic nebo nařízení,“ uvádí výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Celkový počet zveřejňovaných údajů v pojistných smlouvách se např. v případě pojistných produktů s investiční složkou v roce 2018 zvýší v porovnání se situací v 90. letech o 705 %. „V konečném důsledku je z regulační laviny rozladěn hlavně spotřebitel, a to z důvodu informačního přetížení,“ upozorňuje Jan Matoušek.

Počet zveřejňovaných informací o investičních pojišťovacích produktech

ČAP, Schéma                                                                                                                                                                                                       Zdroj: ČAP

Skutečné potřeby a preference spotřebitelů

Lidé by uvítali srozumitelnější pojistné podmínky, větší variabilitu a transparentnější přístup pojišťoven. Vyplývá to z průzkumu, který pro Českou asociaci pojišťoven v květnu 2017 realizovala na reprezentativním vzorku více než tisíce lidí výzkumná agentura SC&C.

„Třetina klientů sice nedokázala jednodušší, srozumitelnější podmínky blíže upřesnit, avšak u většiny respondentů panuje názor, že smlouvy mají být bez kliček a stručnější,“ doplňuje Jana Hamanová, ředitelka výzkumu SC&C. „Ochota spotřebitelů porozumět pojistným podmínkám klesá s rostoucím počtem informací, které na ně pojišťovny směrují. Špatná informovanost klientů může mít negativní vliv na rozhodnutí, jež klienti pojišťoven provádějí,“ upozorňuje Jan Matoušek.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Kam nechodí humor…


V dnešní době je zcela běžné, že v řadě odvětví podepisujete smlouvy elektronicky, což zrychluje zpracování smluv a následně šetří životní prostředí. Část evropských regulačních opatření opět vyžaduje pravý opak a trvá na zachování papírové podoby dokumentů. „V dnešní době, kdy firmy zavádějí biometrické podpisy, které zrychlují zpracování smluv a zvyšují komfort pro klienty, je zbytečné lpět na papírové podobě dokumentů,“ uzavírá Jan Matoušek.

Zdroj: Česká asociace pojišťoven

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články