Český pojistný trh lehce šlápl na plyn. Pojistné meziročně vzrostlo o 3,6 %


			Český pojistný trh lehce šlápl na plyn. Pojistné meziročně vzrostlo o 3,6 %

Podle údajů České asociace pojišťoven (ČAP) zrychlil pojistný trh v prvním pololetí svůj růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 62,91 miliardy Kč a proti 1. pololetí roku 2016 (s předpisem pojistného cca 60,71 mld. Kč) se jedná o růst 3,6 %. Absolutně dle metodiky ČAP tak meziročně trh narostl na předpisu pojistného o cca 2,2 mld. Kč..

„Pozitivní výsledky české ekonomiky se odrážejí i do vývoje pojistného trhu. Růst objemu předepsaného pojistného meziročně o 3,6 % zvyšuje ochranu společnosti, firem i jedinců před riziky a jejich dopady. Tahounem růstu je již dlouhodobě neživotní pojištění, jehož meziroční zvýšení dosáhlo téměř 6 %. Posiluje zejména havarijní pojištění a pojištění podnikatelských rizik,“ říká výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Životní pojištění stále klesá

Tempo poklesu životního pojištění představuje srovnatelnou úroveň s předchozím čtvrtletím (cca 102 mil. Kč, resp. 0,5%). Za 1. pololetí roku 2017 se snížilo předepsané pojistné životního pojištění dle metodiky ČAP (proti 21,885 mld. Kč v 1. pololetí 2016) na 21,783 mld. Kč.

„Nízko úrokovému prostředí v ekonomice odpovídá i výnosnost investic, což odráží i stálý pokles životního pojištění,“ pokračuje Jan Matoušek. Oproti konci 1. pololetí 2016 bylo během ročního období ukončeno při 3,6 % poklesu cca 202 tis. pojistných smluv životního pojištění.

Česká asociace pojišťoven

Aktuální počet platných smluv životního pojištění tak dosahuje 5,411 mil. kusů. „Stále zpomalující tempo ukončení smluv v i životním pojištění pak ukazuje na pozitivní výsledky tlaku na kvalitu prodeje a veřejné debaty poukazující na dlouhodobost tohoto produktu. Velmi pozitivní zprávou je vzrůstající preference klientů k produktům životního pojištění kryjícím rizika nemocí, úrazů a invalidity,“ dodává výkonný ředitel ČAP.

Pokles životního pojištění u produktů s jednorázově placeným pojistným se prohloubil (ve srovnání s 10% poklesem za 1. čtvrtletí 2017), když pojistné předepsané za celé 1. pololetí 2017 představuje o 21 % nižší hodnotu ve srovnání s 1. pololetím 2016.


Mohlo by vás zajímat: ČKP: Vozidel s povinným ručením je stále víc


„U produktů s běžně placeným pojistným nicméně vychází za 1. pololetí 2017 po dlouhé době souvislého poklesu nyní velmi mírný nárůst, konkrétně proti prvnímu pololetí 2016 trh běžně placeného životního pojištění roste o 0,2 %,“ uvádí hlavní analytik ČAP Petr Jedlička.

Počet nově uzavíraných smluv běžně placeného životního pojištění nadále klesá výrazným tempem, nicméně se snižuje i počet ukončených smluv. Namísto situace v letech 2011 a 2012, kdy bylo za rok uzavřeno cca 900 tis. nových smluv životního pojištění a zároveň cca 1 mil. smluv bylo ukončeno, tak nyní za proběhlé roční období bylo uzavřeno již cca jen 539 tis. smluv s běžně placeným pojistným a počty ukončených smluv poklesly na cca 715 tis. Ve srovnání s obdobím před rokem počet smluv nového obchodu poklesl o 10 % a počet ukončených smluv o 3 %.


Mohlo by vás zajímat: Životní pojištění jako motor rakouské ekonomiky


Neživotního pojištění táhne trh

Neživotní pojištění za první pololetí 2017 potvrdilo zrychlující se růstové tempo ve výši 5,9 %. „Proti 38,826 mld. Kč za 1. pololetí 2016 dosáhlo předepsané pojistné neživotního pojištění za první pololetí 2017 úrovně 41,124 mld. Kč a posílilo tak absolutně o 2,298 mld. Kč a relativně o 5,9 %, což ještě překonává 5,4% růst dosažený v neživotním pojištění za 1. čtvrtletí 2017,“ doplňuje Petr Jedlička.


Mohlo by vás zajímat: EIOPA reaguje na Brexit: Prázdné skořápky jsou nepřijatelné


U povinného ručení aktuální úroveň růstu o 3,1 % představuje proti 3,3% růstu za první čtvrtletí roku 2017 minimální posun. Trh povinného ručení tak stále roste pouze vlivem nárůstu počtu pojištěných vozidel srovnatelným tempem kolem 3 %.

Negativní výsledky spojené se skutečností, že zejména v nejvíce rizikových segmentech (nákladní vozidla, tahače, velké flotily, leasingové společnosti) závazky ze vzniklých škod výrazně převyšují pojistné, se tak nijak nezměnily.


Mohlo by vás zajímat: Němci a životní pojištění. Pevné spojení


Havarijní pojištění si udržuje vysoké tempo růstu. Aktuálně +8,9 %, což je zcela srovnatelné s růstem +8,8 % za 1. čtvrtletí 2017. Tento růst je stále určován rostoucím počtem havarijně pojištěných vozidel.

Podnikatelská pojištění za 1. pololetí 2017 dosáhla růstu 5,3 %, což proti výsledku 1. čtvrtletí 2017 s růstem o 5,2 % opět představuje potvrzení výsledku předchozího období.

Nově sledovaná skupina retailového majetkového a odpovědnostního pojištění dosáhla za 1. pololetí předpisu pojistného 5,486 mld. Kč a proti 1. pololetí 2016 posílila o 4,2 %.

Více informací ZDE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články