Jaroslav Daňhel: Evropská komise přetavila ideály v ideologii


			Jaroslav Daňhel: Evropská komise přetavila ideály v ideologii
21.7.2025 Komentáře, Spektrum

Evropská komise čelí kombinaci vnitřních i vnějších tlaků, které odhalují hlubokou krizi jejího směřování. Místo naplňování zakládacích ideálů integrace hrozí dramatický propad životní úrovně, přičemž nákladné důsledky Green Dealu začínají dopadat na běžné obyvatele. Podle profesora VŠE Jaroslava Daňhela v atmosféře byrokratické setrvačnosti a ignorování varovných signálů roste obava, že vedení EU zcela přehlíží možnost vlastního sebezničení.

Pro současné dění v Evropské komisi je charakteristické naprosté nezvládání vnitropolitických, vnějších tlaků geopolitických tlaků a dalších závažných impulzů, které úzce souvisí s dnešní složitou dobou. Chvílemi to dokonce vypadá, že původní cíle a smysl evropské integrace se pod jejím vedením poněkud zvrtnul a zcela se obrací naruby.


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Ubývá pracujících mladých. Senioři tak pracují do vyššího věku


Namísto pokračování v úsilí o zvyšování životní úrovně obyvatel, jak jej deklarují zakládací dokumenty EU, hrozí v historicky krátkém čase její výrazný propad. Klíčovou roli v tom sehrají ceny emisních povolenek. Jakmile se tento problematický a vysoce spekulativní nástroj promítne do každodenních výdajů obyvatel, dojde k citelnému zdražení života napříč společností. Ekonomka Jana Matysová svou předpověď na nejbližší ekonomickou budoucnost vidí uprostřed neveselé globální ekonomické reality, kterou přirovnává k „obrovité černé labuti“. Vyhlídka nic moc...

Přestože okolní svět již Green Deal – program postavený na gnoseologicky vratkých a těžko obhajitelných základech – opouští a k dispozici je i kritická Draghiho zprávu o stavu Unie, Evropská komise se i nadále tváří, jako by se nic nedělo. Spoléhá na to, že postačí jen drobné ústupky, přestože pomyslná velká ručička už dávno překročila dvanáctou hodinu. Přebujelé byrokratické struktury, spolu s bankéři a pojišťovnami, i nadále vyžadují pravidelné ESG reporty. Vláda mezitím zvažuje zastropování cen budoucích emisních povolenek, jejichž dopad na životní náklady obyvatel se výrazně projeví už za necelý rok a půl. Celý proces doprovázejí další děje, které svou povahou připomínají orwellovskou realitu. Ti, kteří si na projektu Green Deal vybudovali pochybnou byznysovou příležitost, se jí zjevně nehodlají vzdát a snaží se ji udržet co nejdéle – bez ohledu na rostoucí náklady pro obyvatelstvo i celou společnost.“


Mohlo by vás zajímat: Vlog Petra Zámečníka: Další tažení proti podnikatelům!


Evropská unie se ocitla ve složité situace. Aktuální vývoj ukazuje na nutnost hlubší sebereflexe a přehodnocení některých nákladných kroků, které dopadají na každodenní život občanů. Začínají sílit hlasy volající po změně – ať už skrze Draghiho zprávu nebo v kontextu rostoucího odporu proti slepé byrokracii, která nebere v potaz každodenní život obyvatel. V těchto signálech můžeme spatřovat první zárodky obratu k racionálnějšímu a udržitelnějšímu přístupu. Pokud se podaří upřednostnit zdravý rozum před ideologií a skutečné potřeby lidí před obchodními zájmy úzké skupiny, nemusí být budoucnost Evropy zdaleka tak temná, jak se dnes zdá.

Jaroslav Daňhel
Vysoká škola ekonomická

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články