Jaroslav Daňhel: Zelený socialistický centralismus dusí evropské společenství


			Jaroslav Daňhel: Zelený socialistický centralismus dusí evropské společenství
16.12.2024 Komentáře, Spektrum

Evropská unie plynule pokračuje ve zpomalování své ekonomiky, což pro naše exportně orientované národní hospodářství nedává naději na možný růst. Profesor Vysoké školy ekonomické Jaroslav Daňhel vyzývá k přehodnocení současného vývoje.

Z posledních zpráv z Evropské komise trochu přechází zrak: hlavní budoucí priority mají být průmysl, obrana a umělá inteligence, Reálně je to asi na stejné úrovni, jako původní vyhlášení za priority životní úroveň a konkurence schopnost. Při pokračujícím ekonomickém propadu EU to už vypadá na počínající deficit odborné kompetence vedení evropského uskupení.


Mohlo by vás zajímat: ČAP ke 3Q 2024: Pojišťovnám dramaticky rostou náklady na pojistné plnění


Nevidět paralýzu průmyslu a přes vážné oponentní výhrady pokračovat v mystérii jménem Green Deal, a zároveň také nevidět důsledky byrokratické přeregulace chodu celé společnosti, je v mnoha ohledech jen stěží uvěřitelné. Administrativně náročný systém funguje podle bonmotu USA vymyslí, Čína vyrobí a Evropa zreguluje

Aktuální situaci dobře ilustruje až „orwellovsky“ formulovaný ideologický návod pro povinný ESG reporting pro určené firmy, včetně bank a pojišťoven. Je tam asi poprvé řečeno, že EU v posledních letech přestává sledovat „čistě fiskální zájmy a cíle“. A dále také, že se jeví jako vysoce pravděpodobné, že se povinnost byrokratického reportingu v budoucnu rozšíří i na dosud nezahrnuté subjekty. V popsaných záležitostech připomínajících zelený socialistický centralismus je závažné zjištění, že staronová Evropská komise pro tlumení nepříznivého občanského a podnikatelského klimatu zatím nehodlá udělat ani ten nejmenší dílčí úkrok stranou.


Mohlo by vás zajímat: Mrtví na cestách… na silnicích se držíme pod pětistovkou


Závěrem tak lze konstatovat, že Evropská unie stojí na křižovatce zásadních výzev. Její současný kurz charakterizovaný přebujelou byrokracií, ideologicky vedenými regulacemi a klesajícím ekonomickým výkonem představuje znepokojivý trend, který může v budoucnu vážně ohrozit konkurenceschopnost evropského kontinentu. Má-li EU obstát v globální konkurenci, bude muset zásadně přehodnotit svůj dosavadní přístup, výrazně zjednodušit regulační rámec a zaměřit se na skutečnou podporu podnikání, inovací a ekonomického rozvoje. Alternativou je riziko postupné marginalizace v dynamicky se měnícím světovém hospodářství.

Jaroslav Daňhel
Vysoká škola ekonomická

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články