Sloupek Kateřiny Lhotské: Oblíbená evropská disciplína


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Oblíbená evropská disciplína
12.9.2016 Komentáře

1. září začal nový školní rok a skončilo hlavní období dovolených. Pro většinu lidí je tak toto datum spojeno s tím, že si musí zase postupně začít zvykat na běžný pracovní režim. V tento den se však událo také něco, co nepochybně významně ovlivní náš pojistný trh. Stovky kilometrů na západ od nás se totiž hospodářský a měnový výbor Evropského parlamentu rozhodl odmítnout prováděcí předpis k nařízení PRIPs.

Tato informace se ostatně objevila na stránkách webu oPojištění, jak se můžete přesvědčit zde.

Z odkladů a neschválení různých evropských regulací se tak stává oblíbená evropská disciplína. Řada z nás si ještě pamatuje, jak se o spuštění Solvency 2 říkalo, že „už několik let má platit od příštího roku“. Nepovažuji se sice za experta na tuto oblast, ale pokud se prodlouží stanovený čas implementace čehokoliv na několikanásobek, tak je asi něco špatně. Jen pro srovnání – přibližně stejná doba, jako se připravovala Solvency 2, uplynula od rozhodnutí Američanů letět na Měsíc do okamžiku, než tam opravdu přistáli.

Ale zpátky k PRIPs. Otázkou je, co bude dál? Scénářů je několik. Od pozdržení platnosti nařízení, přes urychlenou změnu prováděcích předpisů, případně spuštění PRIPs bez nich. Ta první varianta se jeví jako nejrozumnější, takže tak to určitě nedopadne. Obě zbylé jsou přibližně stejně nešťastné, a tak je těžké rozhodnout, která z nich nakonec „zvítězí“. Pokud se totiž narychlo „upečou“ nějaké změny, tak si asi každý dokáže představit, jaký bude výsledek. A pokud bude platit PRIPs bez prováděcích předpisů, tak zavládne implementační všehochuť, kdy se to každý bude snažit udělat buď podle „svého nejlepšího vědomí a svědomí“, nebo naopak podle hesla „aby se vlk nažral…“. I když… Vlastní smysluplná pravidla jsou určitě lepší, než nadirigovaný nesmysl. Jen kdybychom nemuseli absolvovat celé implementační cvičení znovu ve chvíli, kdy od bruselské vrchnosti přeci jen nějaký schválený (úmyslně nepíšu smysluplný) prováděcí předpis dorazí.

A jaký postup tedy poradit pojišťovnám? Určitě ne nějakou implementaci na „blint“. Ostatně máme ještě všichni v živé paměti to, jak se pustily před rokem do příprav na regulaci provizí a k čemu to nakonec bylo. Nebo jak se o rok dříve vypořádávaly s daňovými změnami v souvislosti s příspěvky zaměstnavatelů na životní pojištění, a jak jim do toho uprostřed všeho hodila ČNB vidle. Ve světle těchto zkušeností je asi nejlepší se nikam nehnat. Když jsme mohli celého tři čtvrtě roku fungovat jako jediní v Evropě bez Solvency 2, tak se z nějaké pozdní implementace PRIPs taky neopupínkujeme…

 

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články