Sloupek Kateřiny Lhotské: Osmiprocentní poučení


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Osmiprocentní poučení
8.8.2016 Komentáře

U našich východních sousedů si politici zase jednou vzpomněli na pojišťovny. Tentokrát ovšem nikoliv kvůli tomu, aby zasáhli do jejich fungování ve jménu všeobjímající péče o obecné blaho. Bylo to při jejich jiné oblíbené činnosti – hledání toho, koho ještě dostatečně nezdanili.

A tak vymysleli novou odvodovou povinnost spočívající v tom, že za každé předepsané euro pojistného v neživotním pojištění budou muset pojišťovny do eráru zaplatit osm centů. Reakce našich slovenských kolegů na sebe nenechala dlouho čekat a začali ústy své profesní organizace SLASPO politikům vysvětlovat dopady tohoto kroku. Těžko říci s jakou nadějí na úspěch.  

Při té příležitosti si nelze nevzpomenout na obdobné diskuze před pár lety na našem trhu. Možná si ještě pamatujete, když se domlouvala ona slavná „3 % na hasiče“. Argumenty padaly různé, přičemž platilo, že čím míň dané problematice kdo rozuměl, tím hlasitěji opakoval onu otřepanou frázi o „deseti miliardách zisku pojišťoven z povinného ručení“. Přičemž nejčastěji zazníval tento argument z poslanecké sněmovny od některých jejích členů.

Pojišťovny tenkrát opakovaně zdůrazňovaly, že povinné ručení je v těžké situaci z pohledu ziskovosti a že zavedení tohoto odvodu povede k nutnosti zvýšit pojistné klientům (= voličům). Ale znáte to. Kdo nechce slyšet, neslyší. A tak to nebylo nic platné. Příspěvek „na hasiče“ (správně se to jmenuje „příspěvek do fondu zábrany škod“) se nakonec zavedl a… Nestalo se nic. K avizovanému zdražení nedošlo. Což není dobrá zpráva. Hned ze dvou důvodů. Jednak to zhoršilo už tak dost napjatou situaci z pohledu ziskovosti povinného ručení a jednak tím pojišťovny získaly v očích politiků nálepku někoho, kdo jen planě hrozí. Což je pro ně možná ještě horší, než to, že musejí v povinném ručení „zatínat sekeru“ hlouběji a hlouběji. 

Co ovšem znamená těch slovenských 8 % pro náš trh. Minimálně se budou muset nad dalšími kroky zamýšlet neživotní a kompozitní pojišťovny, které fungují v úzké spolupráci se svými slovenskými „příbuznými“ (matkami, dcerami a sestrami).  Ale i těm ostatním se vyplatí vývoj situace alespoň „z povzdálí sledovat“. Nikdy totiž nelze vyloučit, že až budou i naši politici hrát jejich oblíbenou hru „koho ještě zdanit“, že si na pojišťovny taky nevzpomenou. Volby do poslanecké sněmovny jsou totiž už příští rok a předvolební sliby bude nutné z něčeho zaplatit…

 

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články