Víte, co mají společného firmy Jack Daniel’s, Harley-Davidson, John Deere a Tractor Supply? Kromě toho, že jde vesměs o firmy americké, tak především to, že všechny odmítly „woke politiku“ se všemi jejími vymoženostmi. V Jack Daniel’s tak už nebudou manažeři odměňováni podle toho, jaký dosáhli pokrok v oblasti rozmanitosti, ale pouze podle obchodních výsledků. Zaměstnanci a dodavatelé už nebudou nadále vybíráni podle „woke“ pravidel a organizátoři progresivistických akcí si budou muset shánět sponzorské příspěvky jinde.
Mohlo by vás zajímat: Zajímavost: Životní pojišťovna operující výhradně v bitcoinech získala licenci
Podobně se rozhodla i firma Harley-Davidson. Oznámila, že opouští tzv. DEI iniciativu (Diversity, Equity and Inclusion – diverzita, rovnost a inkluze) a nadále se bude věnovat už jen motocyklům. V podobném duchu se vyjádřila i firma John Deere. Tvrdí, že se sice nikdy žádnými „woke kvótami“ neřídila, nicméně nově prý už nehodlá vyhazovat peníze ani za kdejaké festivaly progresivismu a podobné blbiny. Že se bude nadále věnovat jen svému podnikání a končí s DEI politikou pak slibuje i společnost Tractor Supply.
To však není jediná rána pro „woke agendu“. Drhne to totiž i s ESG. Výsledky tzv. „udržitelných“ fondů v porovnání s těmi ostatními poněkud klopýtají, a tak o ně investoři ztrácejí zájem. Zastánci těchto fondů se sice ohánějí argumentem, že do nich nejsou peníze vkládány kvůli zisku, ale že jsou důležitá i „nefinanční kritéria“. A že investoři jsou tedy „připraveni na nižší výnosy z akcií s vyššími předpoklady udržitelnosti“. Otázkou je, jak dlouho jim toto odhodlání vydrží. Za oceánem ochoty financovat Dobro ubývá, a naopak přibývá investorů, kterým už došla trpělivost a svoje prostředky přemísťují do fondů sice „neudržitelných“, ale zato ziskových. A tak jsou ESG fondy zavírány.
Mohlo by vás zajímat: Žebříček TOP 20 globálních pojišťovacích makléřů
To, že ESG fondy nebudou žádný šlágr, se přitom dalo očekávat. Nejsou totiž založeny na tržních zásadách investování do firem, které podnikají na principu uspokojování poptávky nabídkou svých výrobků či služeb, ale reagují poptávku politickou, která je do značné míry podpořena dotacemi a subvencemi. To prostě fungovat nemůže. Za oceánem na to už přišli. A tak už tam dochází k postupnému střízlivění z poblouznění a „woke politika“ naráží do zdi. K jejímu odmítání přitom nedochází v nějakých okrajových firmách, ale s výjimkou Tractor Supply jde vesměs o významné společnosti známé po celém světě.
To na starého kontinentu se do té zdi teprve řítíme. A ještě přidáváme plyn. U nás se totiž všechny tyhle šílenosti teprve zavádí a na pilu se přitom tlačí mimořádně. Že to bude znamenat další ztrátu konkurenceschopnosti EU a její postupné propadání se do bezvýznamnosti je dle mého soudu nabíledni. Ekonomické zákony prostě platí a nelze je přehlasovat ani v europarlamentu. Byť jsou všichni ti, co „woke politiku“ a ESG prosazují, přesvědčeni že ano. Bohužel však mají zatím stále sílu prosadit svou.
O to tvrdší náraz do zdi nás čeká…
Komentáře
Přidat komentář