Je výhodnější topit plynem, nebo elektřinou?


			Je výhodnější topit plynem, nebo elektřinou?

Za plyn zaplatíte až 3× méně než za elektřinu. Ne vždy to ale znamená, že je topení plynem výhodnější. V úvahu je třeba vzít například to, jaký typ stavby je vytápěn, jakou má energetickou náročnost a kam by se vyšplhaly pořizovací náklady.

Vytápění plynem je levné a ekologické

Provoz plynového kotle je nejen levný a ekologický, ale také komfortní. Na rozdíl od kotle na tuhá paliva se obejde bez nošení dříví, skládání uhlí, neustálého přikládání a následného úklidu všudypřítomného prachu a sazí. Moderní kondenzační kotle navíc dokážou nejen vytopit dům, ale také ohřát vodu.

Kde se vyplatí topit plynem?

Plynový kotel najde využití zejména ve větších nezateplených domech, kde by se vytápění elektřinou prodražilo. Při výběru kotle se orientujte podle emisní třídy, která odráží tvorbu škodlivých emisí, účinnost, bezpečnost i efektivitu vytápění. Obecně platí, že čím vyšší emisní třída, tím lepší kotel jste si vybrali.

K elektřině má přístup každá domácnost

Topit plynem můžete samozřejmě jen za předpokladu, že k vašemu domu vede plynová přípojka. V opačném případě musíte hledat alternativy, z nichž tou nejčastěji využívanou je vytápění elektřinou – například přímotopy, akumulačními kamny nebo tepelnými čerpadly.

Domácnosti, které k vytápění (a případně k ohřevu vody) používají elektřinu, si přitom mohou u svého dodavatele zažádat o dvoutarifní sazbu D45d. Ta jim umožňuje čerpat elektřinu až 20 hodin denně za nižší sazbu. Ušetří tak nejen za vytápění a ohřev vody, ale také za provoz dalších elektrických spotřebičů.

Kde se vyplatí topit elektřinou?

Topit elektřinou se vyplatí zejména v pasivních domech. Ty mají natolik nízkou celkovou spotřebu energie, že za elektřinu ve výsledku zaplatíte méně než za pořízení drahého plynového kotle, nemluvě o zřízení již zmíněné přípojky plynu.

Srovnání cen energií

Ať už se rozhodnete topit ve své domácnosti plynem, nebo elektřinou, udělejte si čas na online srovnání cen energií a najděte si nejlevnějšího dodavatele se solidními podmínkami. Stačí zadat pár údajů a během několika chvil budete znát nejvýhodnější nabídky na trhu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS