Konference ČAP: Pojišťovny jako lídr, či follower změn?


			Konference ČAP: Pojišťovny jako lídr, či follower změn?
28.11.2017 Spektrum, Pojistný trh

Česká asociace pojišťoven zorganizovala druhou odbornou konferenci pojistného trhu, která byla pořádána pod záštitou guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Akce navázala na úspěšnou konferenci pojistného trhu, jež se uskutečnila na podzim 2016. Její aktuální podtitul zněl „Pojišťovny jako lídr, nebo follower změn?“

Čelním představitelům oboru pojišťovnictví byly položeny zajímavé otázky týkající se budoucnosti tohoto segmentu s ohledem na změny, které se dějí v ostatních odvětvích. Nad těmito otázkami diskutovali v Kongresovém centru ČNB generální ředitelé pojišťoven s partnery a vizionáři z ostatních oblastí ekonomiky.


Mohlo by vás zajímat: Videoanketa ČAP: Jak vidí osobnosti trhu vývoj sektoru?


Po úvodním přivítání viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla předstoupil před téměř tři stovky návštěvníků výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek. Ten se zamyslel nad výzvami, kterým sektor v kontextu moderních technologií čelí. „Pojišťovnictví stojí na prahu transformace – digitalizace je ve všech odvětvích hnacím motorem změn kolem nás a pojišťovny musí být v mnoha ohledech jejich lídrem. Toto období je velmi dynamické a pojišťovny se musí mnohem více otevřít dialogu s dalšími subjekty. Ve světě dneška noví zákazníci zcela upřednostňují zákaznickou zkušenost před detaily podmínek a před cenou. Rozhodují se ano/ne, a to velmi rychle. Nevracejí se tam, kde jednou neuspěli. Tato změna bude mít zásadní dopad na způsob distribuce a vztah se zákazníkem. Kolem asociace budujeme centrum expertizy, které má přinášet nejen odbornost, ale i inspiraci a pohled do budoucna,"   řekl na úvod Jan Matoušek.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zpráva ČAP publikována. Jak si vedl trh v 2016?


Následně přednesla svoji Inspirational Speech specialistka na mikropojištění Rose Goslinga, zakladatelka poradenské firmy Pula Advisors. Velmi podnětná přednáška této rodačky z Tanzanie představila odborné veřejnosti způsob, jakým její společnost vyvíjí a zavadí finanční řešení, která pomáhají více jak 450 000 malých farmářů v osmi afrických a asijských zemích. Její program zajišťuje farmářům sklizeň a umožňuje jim investovat do svých farem prostřednictvím nástrojů, které využívají nárůstu uplatňovaní mobilních technologií.

                                                                                                                                                                                                        Zdroj: TED Talks

Následovala první panelová diskuze, ve které na téma „Jak ovlivní jiné obory pojišťovnictví“ debatovali pod vedením Vladimíra Bezděka z ČSOB pojišťovny generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon, viceguvernér ČNB Mojmír Hampl a generální ředitel O2 ČR Tomáš Budník. „Pokud chceme zodpovědně realizovat sny našich klientů a zajistit bezpečnost jejich aktiv, je pro nás nabídka pojištění nezbytná a stejně důležitá jako kvalitní produkty," řekl například k aktivitám v oblasti pojišťovnictví ředitel České spořitelny Tomáš Salomon.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Potřeby a cetky...


Po vydatném coffee breaku přišla na řadu další klíčová panelová diskuze. V ní se nad tématem „Rozvoj technologií a dopadu na pojišťovnictví“ zamysleli prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček, Jaroslav Peyerl z IBM a další zahraniční host ředitel pro strategii a digitální transformaci Holger Koeckritz z pojišťovny Allianz. Diskuzi moderoval generální ředitel Pojišťovny české spořitelny Petr Zapletal. „Jako pojišťovna investujeme do startupů, pomáháme jim růst, učíme se od nich. Příkladem je investice do pojišťovny Lemonade – díky umělé inteligenci a využití behaviorální ekonomie dokážou poskytnout pojištění domácnosti do 70 sekund,“ uvedl k tématu představitel Allianz Holger Koeckritz.

„Jaká jsou očekávání a potřeby spotřebitelů v digitálním světě?“ Na to se v dalším panelu zeptal generální ředitel pojišťovny UNIQA Martin Žáček člena Insurance Strategy Boardu Martina Hudečka, Karla Svobody z EY, Pavla Nepaly z RENOMIA a Jana Lamsera ze společnosti RED EGGS. „Technologie způsobují, že si jako spotřebitelé zvykáme stále na lepší a vyšší standardy. S tím musí pojišťovny opravdu počítat. Klient totiž neodpouští. A dnes již není dlouholetý vztah s pojišťovnou zárukou, že při prvním náznaku nepravosti nebo nespolehlivosti klient pojišťovnu neopustí. Naopak, výběr je dnes velký a lidé toho využívají,“  řekl člen Insurance Strategy Boardu Martin Hudeček.


Mohlo by vás zajímat: Michal Knapp: Agrese mezi velkými hráči na trhu mizí


V závěrečném bloku se ta zásadní sdělení konference pokusili shrnout prezident ČAP a generální ředitel pojišťovny Kooperativa Martin Diviš, generální ředitel Allianz pojišťovny Jakub Strnad a generální ředitel České pojišťovny Marek Jankovič. Diskuzi brilantně moderovala, stejně jako celou konferenci ČAP, Michala Hergetová. „Jednou z oblastí, ve které se mohou pojišťovny rozvinout, je nabídka komerčního zdravotního pojištění. V této oblasti bychom v budoucnu mohli pomoci státu," podotkl například ředitel pojišťovny Kooperativa Martin Diviš.

Panelová diskuze 1, Zdroj ČAP                                                                                                                                                                                                        Zdroj: ČAP

„Až 80 % naší činnosti půjde v budoucnu automatizovat, nicméně nejdřív potřebujeme data analyzovat a pochopit. U zbývajících 20 % likvidací budeme naopak potřebovat mnohem víc interních lidí, aby poskytli jakousi útěchu a lidskost poškozeným," odhadl ředitel Allianz Jakub Strnad.

Celou konferenci v závěru shrnul Martin Diviš, který poděkoval zúčastněným a organizátorům, a vyzdvihl důležitou roli pojišťovnictví v kontextu celé společnosti. „Důkazem stability našeho trhu je i nedávná vichřice Herwart, která se přehnala Českem - už dva týdny po události byla většina škod úspěšně zlikvidovaných. Celkově bych si moc bych si přál, aby se pojišťovnictví vrátilo ke kořenům, tedy k tomu, kdy jeho principem bylo poskytování jistoty," uzavřel prezident ČAP Martin Diviš.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články