Disney v ohrožení. Covid zavírá jeho parky a pojištění je z říše za zrcadlem


			Disney v ohrožení. Covid zavírá jeho parky a pojištění je z říše za zrcadlem
26.8.2020 Koronavirus

Pořídit si během pandemie selfíčko s Goofym? Dlouho to nebylo možné, ale v polovině července se konečně otevřely brány pařížského Eurodisney parku. Jenomže mezitím se zase uzavřely atrakce v Hongkongu, kde čísla nakažených koronavirem opět hrozivě stoupala. Druhá vlna dorazila a znovu pokazila vyhlídky zábavního gigantu. Disney se pohybuje už ekonomicky na hraně, protože během krize ztratil miliardy. A znovuotevření všech parků je teď právě i otázkou vhodného pojištění. Jenže – to není k mání.

Velmoc zábavy Disney žije z diverzifikovaného portfolia aktivit. V centru stojí filmová produkce, merchandisový obchod a provoz tematických zábavních parků. Tyto tři pilíře se za normálních okolností navzájem podporují. Jenže během celosvětového nouzového stavu se tyto obchodní sféry z velké části pozastavily, což způsobilo citelný finanční propad. Čísla za druhý kvartál spadla: podle NY Times oslabil zisk o 91 % na 475 milionů USD, zatímco ve srovnatelném období loni činil ještě 5,43 miliardy USD. „Naše obchody byly zasaženy velmi masivně a citelně,“ konstatoval Bob Chapek, CEO Disney.


Mohlo by vás zajímat: Pozor: Úspěšnost u zkoušek z pojištění klesá


Problémem bohatého koncernu však nejsou ani tak dosavadní horentní ztráty jako spíše nejistá budoucnost. Tu ukázal právě příklad hongkongského parku Disney. Ten v půlce července zavíral už podruhé, když v metropoli znovu začaly stoupat počty nakažených. V provozu byl od června, takže návštěvníky přijímal necelý měsíc. Další parky v Asii jako například v Tokiu a v Šanghaji zůstávají zatím otevřené.

Čtyři parky Disney World na Floridě, tedy ve státě, který vykazuje vysoký počet nakažených, a znovu tam rostou čísla pozitivně testovaných na koronavir, postupně rovněž obnovily provoz. Navíc mají Disney parky hostit i play off basketbalové ligy NBA, aby z ní vzešel vítězný tým – ale bez diváků. NBA už dříve oznámila, že „koronavirová bublina“ přišla soutěž na 150 milionů USD. Někteří aktéři závěrečných bojů o titul NBA ovšem onemocněli a ti zdraví porušují na přípravné základně přísná pravidla, takže stále hrozí, že koronavirus pronikne i sem.


Mohlo by vás zajímat: UNIQA a peer to peer pojištění? Německo jako prubířský kámen


V těchto nelehkých podmínkách otevřel už i pařížský Euro-Disney Park. Ale i v Paříži je situace napjatá a rozhodně se nedá říci, že by šlo o zónu očištěnou od covidu-19. Další šíření nemoci vedlo ve Francii k omezení mezinárodního leteckého provozu i cestovního ruchu. I pro veřejný život se znovu zavádí restriktivní opatření.

Vedení Eurodisney sice ujišťuje, že jsou v parku dodrženy všechny úřední a hygienické předpisy, jenže tento koncept vydrží jen do té doby, dokud ho budou dodržovat návštěvníci. Pokud ti nebudou ukáznění, celý plán se zhroutí.

A další uzavření bran parku by znamenalo pro koncern citelný úder. Bohužel se prakticky nelze na takový případ chránit pojištěním. „V zásadě existují jen majetková a odpovědnostní krytí. Mnohé parky poptávají speciální pojištění pro případ výpadku provozu, způsobené například teroristickým útokem, národním smutkem či pro případ takzvané vyšší moci, a rády by takovou smlouvu uzavřely. Až do vypuknutí globální koronavirové krize bylo i teoreticky možné získat pojištění pro případ vypuknutí infekční choroby,“ vypočítává zástupce specializované společnosti AGCS patřící k Allianz.


Mohlo by vás zajímat: Budou pojišťovny v USA krýt covid-19 během natáčení filmů?


Jenže současně platí, že o takovém pojištění dnes nemá smysl jednat. Celá branže pojišťovnictví nyní nebude do svého pojištění zahrnovat krytí pro rizika spojená s covidem-19. A stejně tak je potřeba počítat s tím, že lidé v této době nebudou brát útokem zábavní parky, aby i v nich „zařádili“ spolu s dalšími tisíci potenciálních přenašečů infekce. Koncern Disney tak musí nadále spoléhat na sebe a doufat, protože v žádné pojišťovně mu rizika sdílet nepomohou.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články