Má smysl pojišťovat ropovody?  


			Má smysl pojišťovat ropovody?  
17.5.2022 Spektrum

Na německém portálu Versicherungswirtschaftheute (VWH) byly zveřejněny aktuální články o problematice pojišťování ropovodů v souvislosti s rostoucími tlaky na udržitelnost a prosazování kritérií ESG.

V prvním článku se věnuje pozornost Východoafrickému ropovodu (East African Crude Oil Pipeline), který byl podroben tvrdé kritice ze strany některých nevládních organizací, jež jej pokládají za kontroverzní a škodící životnímu prostředí. Současně tyto nevládní organizace sledují postoje pojistitelů a zajistitelů.

K tomuto projektu se například zásadně vyjádřila zajišťovací skupina Munich Re. Zdůraznila, že u velkých projektů vždy provádějí důkladné zkoumání ESG kritérií. Z tohoto důvodu skupina nikdy sledovaný projekt nepojistila, a to ani v prvopojištění, ani v přímém fakultativním obchodě (zajištění). Už před rokem prý o tomto postupu odpovídajícím způsobem informovala svoji upisovací komunitu.  Pomocí příslušných vlastních směrnic a postupů se Munich Re hlásí jednoznačně k dekarbonizaci a vysokým etickým standardům. V článku se ale upozorňuje, že nedávno se se sledovaným ropným konstruktem rozloučila zajišťovna Hannover Re, a tím se prý nepřímo zvýšil tlak na Munich Re.


Mohlo by vás zajímat: Opravy elektroaut jsou výrazně dražší. Pojistné by však stoupat nemělo


Distancováním se od daného ropovodu získala skupina Munich Re plusové body u nevládní organizace Urgewald. Ta uvítala rozhodnutí Munich Re vyloučit z pojištění kontroverzní ropovod. Nyní prý musí tato skupina podle Urgewald provést další krok a učinit to, co je pro dosažení klimatických cílů skutečně nezbytné. Tím má být schválení vzorové směrnice, jež by na koncernové úrovni zcela vyloučila jakoukoli podporu ropným a plynárenským projektům. Jedině tak se podle nevládní organizace Urgewald dostane Munich Re do skutečného souladu s cílem 1,5 °C.


Mohlo by vás zajímat: Jarní prognóza vývoje německého hospodářství ve stínu ruské agrese


Druhý článek je uveden tezí, že Východoafrický ropovod je pro pojistitele a zajistitele žhavým železem. Po odstoupení zajišťovny Hannover Re a distancování se skupiny Munich Re se dostala do hledáčku nevládních organizací i skupina Allianz, která prý též dala na vědomí svoji neúčast na ropovodu, tedy učinila přesně to, co nevládní organizace žádaly. Také po Allianz se totiž chtělo, aby se oficiálně distancovala od ropovodu a schválila komplexní strategii ve vztahu k ropě a plynu. To zřejmě zafungovalo. Allianz je tak již sedmým pojistitelem, který se zavázal, že nepojistí Východoafrický ropovod.


Mohlo by vás zajímat: KB Pojišťovna k 2021: Hrubé předepsané pojistné dosáhlo výše 7,3 miliardy Kč


Celkově oslovily nevládní organizace 15 pojistitelů a zajistitelů a 7 z nich již sdělilo, že daný ropovod pro ně představuje příliš velké riziko, takže jej nepojistí. Například Allianz upřesnila, že tento projekt se nehodí či neodpovídá jejímu vlastnímu rizikovému profilu ESG. Tento článek končí následující otázkou vznesenou zástupcem nevládních organizací: „Na co ještě čekají Lloyd´s of London a další velcí hráči?

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Lidská blbost světu vládne

Jan Černý,  18. 5. 2022

Takto to dopadá, když se do pragmatického uvažování/podnikání pletou zelení aktivisté. Člověku je z toho až smutno.
Celé roky posloucháme jak si se vším poradí volný trh a hle, tady to asi neplatí...
Jestli si někdo myslí, že bez ropy to zvládneme, tak nás chce pouze vrátit do doby kamenné.

Související články