KB Pojišťovna k 2021: Hrubé předepsané pojistné dosáhlo výše 7,3 miliardy Kč


			KB Pojišťovna k 2021: Hrubé předepsané pojistné dosáhlo výše 7,3 miliardy Kč

KB Pojišťovna publikovala výsledky za rok 2021. Hospodářský výsledek dle českých účetních standardů byl vykázán ve výši 654 milionu Kč. Hrubé náklady na pojistná plnění dosáhly 6,6 miliardy Kč. Hrubý objem technických rezerv činil 50,3 miliardy Kč. Hrubé předepsané pojistné životního pojištění dosáhlo 6,7 miliardy Kč a v oblasti neživotního pojištění KB Pojišťovna předepsala 663 milionů Kč.

V roce 2021 dosáhla KB Pojišťovna dobrých obchodních výsledků a v oblasti předepsaného pojistného dosáhla 7,3 miliardy Kč. V závislosti na druhu produktu Komerční pojišťovna připsala klientům za rok 2021 zhodnocení v rozsahu 0,5–1,2 %. Komerční pojišťovna se již více než deset let drží mezi pěti nejvýznamnějšími pojišťovnami českého trhu v oblasti životního pojištění. Na konci roku 2021 KB Pojišťovna dosáhla tržního podílu 11,2 % – počítáno jako podíl hrubého předepsaného pojistného životního pojištění na celkovém hrubém předepsaném pojistném životního pojištění členů ČAP dle českých účetních standardů.

„Navzdory složitému roku 2021 dosáhla KB Pojišťovna v obtížném prostředí pandemické covidové krize velmi dobrých výsledků. V oblasti hrubého předepsaného pojistného na produktech neživotníhorizikového životního pojištění jsme zaznamenali až dvouciferný růst, což značí, s ohledem na naší produktovou strategii, že jdeme správným směrem,“ říká Gaël Loaëc, generální ředitel a předseda představenstva KB Pojišťovny.


Mohlo by vás zajímat: Platby Ruska v rublech: Jaké jsou dopady na zahraniční pojistitele


KB Pojišťovna také pokračovala v úspěšné spolupráci s externími partnery z řad pojišťovacích zprostředkovatelů, přičemž objem celkového předepsaného pojistného za rizikové životní pojištění nabízeného těmito partnery roste již několik let za sebou; v roce 2021 o 13 %. Rizikovému životnímu pojištění se dařilo i v síti Komerční banky a Modré pyramidy. Celkově tak rizikové životní pojištění zaznamenalo v roce 2021 navýšení předepsaného pojistného o 12 % oproti minulému roku. U neživotního pojištění došlo k meziročnímu růstu o 17 % především díky pojištění majetku.

Již poosmé za posledních devět let získala KB Pojišťovna také významná ocenění v prestižní soutěži Hospodářských novin Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna 2021. Ziskem titulu Nejlepší životní pojišťovna 2021 a druhým místem v kategorii Klientsky nejpřívětivější životní pojišťovna opět potvrdila svou pevnou pozici na tuzemském pojišťovacím trhu.

„Kromě hospodaření se nám dařilo též v oblasti modernizace služeb a obsluhy klientů. Realizovali jsme klíčové digitální projekty, mezi které patří například spuštění digitální aplikace na online hlášení pojistných událostí u všech produktů pojišťovny či nové webové stránky postavené na moderních technologiích. Významné změny probíhaly také v distribuční síti Komerční banky, kde byla vytvořena nová skupina pojistných specialistů zaměřujících se zejména na odborné poradenství a kvalitu uzavřených pojistek. Jsem přesvědčen, že všechny tyto aktivity ovlivnily výrazný růst prodejů v desítkách procent u rizikových pojistných produktů a jsou důležitou investicí vedoucí ke spokojenosti našich klientů v nadcházejících letech,“ dodává Gaël Loaëc.


Mohlo by vás zajímat: Jarní prognóza vývoje německého hospodářství ve stínu ruské agrese


Hospodářský výsledek 

Hospodářský výsledek KB Pojišťovny dosáhl za rok 2021 dle českých účetních standardů výše 654,1 milionu Kč. Podle mezinárodních účetních standardů IFRS, využívaných pro účely konsolidace s Komerční bankou, činil hospodářský výsledek 454 milionů Kč (neauditovaný).

Hrubé předepsané pojistné

Objem hrubého předepsaného pojistného za rok 2021 činil 7 343 milionů Kč. Hrubé předepsané pojistné životního pojištění dosáhlo v roce 2021 výše 6 681 milionů Kč, což představuje meziroční pokles o 3,7 % v důsledku nižšího objemu rezervotvorného životního pojištění. V oblasti neživotního pojištění KB Pojišťovna předepsala 663 milionů Kč. Oproti roku 2020 tak došlo ke zvýšení předepsaného pojistného neživotního pojištění o 17,3 % především díky pojistnému na pojištění majetku.


Mohlo by vás zajímat: Novým guvernérem ČNB byl jmenován Aleš Michl


Struktura hrubého předepsaného pojistného

Struktura hrubého předepsaného pojistného se v roce 2021 mírně změnila, když předepsané pojistné u rezervotvorného životního pojištění meziročně kleslo (o 6 %). U neživotního pojištění došlo meziročně k nárůstu (o 17 %). Rizikové životní pojištění také meziročně vzrostlo (o 12 %) a to vedlo k vyššímu podílu rizikového životního pojištění na celkovém hrubém předepsaném pojistném.

Převážnou část portfolia stále tvoří produkty rezervotvorného životního pojištění prodávané Komerční bankou, zejména produkty s garantovaným zhodnocením. V průběhu roku 2021 byly představeny další z řady zajištěných fondů – fondy Protective 11, Protective 12, Protective 13.

Technické rezervy

Objem technických rezerv se oproti roku 2020 snížil o 1,6 % a k 31. 12. 2021 dosáhl výše 50 247 milionů Kč.

Vlastní kapitál

Vlastní kapitál k 31. 12. 2021 činil 1 298 milionů Kč; v porovnání s rokem 2020 se jedná o 60% snížení, které je ovlivněno především zápornými oceňovacími rozdíly cenných papírů souvisejícími s výrazným zvýšením úrokových sazeb v roce 2021. V průběhu roku 2021 KB Pojišťovna nenabyla žádné vlastní akcie. Celková bilanční suma k 31. 12. 2021 dosáhla výše 51 964 milionů Kč, což je meziročně o 3,5 % méně.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Nechci tvou dotaci!


Meziroční srovnání 

KB Pojišťovna dosáhla hrubého předepsaného pojistného za rok 2021 ve výši 7,3 miliardy Kč  1


KB Pojišťovna je součástí finanční skupiny Komerční banky. Kompletní výroční zprávu lze nalézt na internetových stránkách www.kbpojistovna.cz.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články