Platby Ruska v rublech: Jaké jsou dopady na zahraniční pojistitele


			Platby Ruska v rublech: Jaké jsou dopady na zahraniční pojistitele
28.4.2022 Spektrum

Rusko poprvé provedlo splátky za dluhopisy v cizích měnách nikoli v dolarech, ale v rublech. Pokud tato země neuskuteční během 30 dnů převody v dolarech, tak hrozí formální výpadek plateb a tím také vysoké odpisy u všech podniků, které ještě vlastní ruské dluhopisy. Mezi ně patří i německá Allianz.

Moskva odůvodňuje tento krok tím, že prý nemá přístup k dolarovým rezervám v zahraničí, a proto platí právě v rublech. Jde o platby ve výši 649,2 mil. USD, které se týkají dvou státních dluhopisů splatných v roce 2022 a v roce 2042. Smluvní podmínky pro oba ruské dluhopisy ostatně stanovují, že dluhy musejí být vyrovnány v dolarech a nikoli v rublech.

Banka JPMorgan, tzv. korespondenční banka, jež byla příslušná pro realizaci dané transakce, odmítla podle informací interního zdroje, který je důvěrně obeznámen s touto záležitostí, zpracovat hotovost, a to potom, co se obrátila na úřady USA. Ve skutečnosti zabránilo prý ministerstvo financí ve Washingtonu ruské vládě v tom, aby uhradila splatné částky z devizových rezerv, které jsou v držení bank USA, což bylo doposud možné.  


Mohlo by vás zajímat: Insurance Europe zveřejnila finální výsledky evropských pojišťoven za rok 2020


Některé ruské dluhopisy v cizích měnách prý obsahují ustanovení vytištěná malým písmem, která dovolují platby v rublech, jestliže je není možné provést v USD nebo EUR. Ale to není případ těch dluhopisů, které se staly splatnými dne 4. dubna 2022, a ani těch dluhopisů splatných v roce 2042, u nichž měl být dne 4. dubna 2022 vyplacen kupón, tedy úrok. Rusko má ovšem k dispozici dodatečnou lhůtu v rozsahu 30 dnů, a to od 4. dubna 2022, aby platby řádně provedlo a vyhnulo se výpadku plateb.

Jeden z vlastníků ruských státních dluhopisů znějících na dolary v této souvislosti uvedl, že nevěří v možnost otevření konta u ruské banky, na které by byly převedeny zmíněné platby v rublech, aniž by byly porušeny sankce. Náklady na pojištění ruských státních dluhopisů vystoupaly dne 6. dubna 2022 opravdu vysoko, což signalizuje rekordní pravděpodobnost ve výši 99 %, že v průběhu roku dojde k výpadku plateb.


Mohlo by vás zajímat: Následné vzdělávání: Analýza potřeb pojištění vozidel


Celkově Rusko vystavilo 15 mezinárodních dluhopisů v nominální hodnotě kolem 40 mld. USD. I když se mnohé podniky z Ruska stáhly a neupisují žádný nový obchod, přesto mají ve svých účetních knihách stále ještě staré ruské obligace. Například Allianz po vypuknutí války na Ukrajině prohlásila, že již před několika týdny obchod s ruskými papíry zmrazila. Podle soukromé banky Berenberg by podíl Ruska v investičním portfoliu Allianz mohl činit 0,25 %, takže ji mohou hrozit odpisy ve výši cca 300 mil. EUR.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články