Anna Podgornaya: UNIQA chce zlepšit duševní zdraví lidí


			Anna Podgornaya: UNIQA chce zlepšit duševní zdraví lidí
22.11.2022 Rozhovory, Pojistný trh

Duševní zdraví se v posledních letech zhoršilo u dvou třetin populace. Pouze třetina postižených však vyhledá odbornou pomoc. A to je alarmující situace komplikovaná i stigmaty, jež psychická onemocnění stále ještě provázejí. „S ohledem na to jsme se rozhodli dlouhodobě angažovat právě v této oblasti a vypracovali jsme pro ni dlouhodobou strategii,“ říká Anna Podgornaya, členka představenstva finanční skupiny UNIQA v ČR a SR odpovědná za HR, brand, marketing a komunikaci.

Jak se právě finanční skupina rozhodne podpořit právě toto téma?

Prožíváme těžké období: trochu jsme se vzpamatovali z covidové pandemie, i když nákaza to stále nevzdává, do toho přišla válka na Ukrajině, inflace vystřelila vzhůru a bezprecedentně zdražily energie, potraviny a jiné položky našich rozpočtů. To vše přináší nepohodu a obavy, jak budeme schopni pokrýt naše životní náklady. Mnoho lidí se už ocitlo v existenční nouzi. Jako finanční skupina vnímáme všechny tyto aspekty dnešní doby „z první ruky“. Naší ambicí je nejen přinášet pojištění a další produkty, ale rovněž doprovodný servis a pomoc jdoucí nad rámec našeho podnikání, a to v souladu s naším korporátním sloganem „pro lepší život“.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 3Q 2022: Předpis smluvního pojistného se meziročně navýšil o 7,5 %


V čem vaše strategie spočívá?

Ta zahrnuje nejrůznější komunikační aktivity, které jsou více či méně vidět. Nejviditelnější částí jsou reklamní kampaně nebo třeba naše on-line diskuse. Méně viditelné, ale o to důležitější, jsou CSR projekty a spolupráce s odbornými platformami na nich. A snaha podpořit psychickou kondici se odráží i v našich pojistných produktech, kde jsou duševní choroby a poruchy chování kryté například v pojištění invalidity nebo velmi vážných onemocnění, a samozřejmě v asistenčních službách. Nezapomínáme ani na naše zaměstnance a jejich mentální zdraví.

S jakými partnery jste se spojili?

Naše dlouhodobá strategie zaměřená na mentální zdraví je vypracována pro Českou republiku i Slovenskou republiku. V každé zemi jsme našli lokální partnery, kteří dobře znají místní podmínky. V Česku UNIQA kooperuje s Linkou bezpečí a s platformou Nepanikař.eu. Na Slovensku kooperujeme s Linkou důvěry Nezábudka a s Ligou za duševné zdravie. Všude máme spolehlivé odborné garanty, na něž se můžeme obrátit. Na oplátku se snažíme podpořit i jejich vlastní aktivity.


Mohlo by vás zajímat: INSIA je součástí skupiny UNILINK. Ivan Špirakus zůstává generálním ředitelem


Můžete prozradit, co všechno se už povedlo?

Součástí je například on-line kurz pro rodinné příslušníky postižených lidí, aby věděli, jak své blízké podpořit a jak s nimi komunikovat. Jde o jakousi obdobu první pomoci při fyzické újmě. Dalším významným dílem je program Mental Health First Aid (MHFA) původem z Austrálie. Ten je dnes globálně známý a využívaný ve více než dvacítce zemí. Díky naší podpoře se odborně připravuje prvních deset odborníků v Česku i na Slovensku, kteří se stanou školiteli, aby šířili povědomí o ochraně mentálního zdraví dále.

V Praze podpořila UNIQA dětské psychiatrické oddělení v léčebně v Bohnicích. Byla připravena česká verze on-line kurzu pro blízké osoby lidí postižených psychickým onemocněním. V Bratislavě participovala UNIQA finančně na zahájení provozu prvního dětského psychiatrického stacionáře. Linka Nezábudka díky podpoře ze strany UNIQA mohla začít poskytovat pomoc i ukrajinským uprchlíkům v ukrajinštině. Proběhlo několik moderovaných diskusí s odborníky a lidmi, kteří mají osobní zkušenost s duševním nebo psychickým onemocněním a byli ochotni ji sdílet.


Mohlo by vás zajímat: Škodní inflace se zvyšuje. Příčinnou jsou škody na zdraví i ekonomická situace


Zmiňovala jste i podporu vlastních zaměstnanců…

Náš zaměstnanecký program ve spolupráci se společností ELA pomáhá řešit každodenní nelehké či krizové životní situace ve čtyřech základních oblastech. Kolegyně, kolegové a jejich rodinní příslušníci mají možnost využívat bezplatné asistenční služby v oblasti práva, financí, psychologie a zdravého životního stylu, a to 24 hodin denně. Na řešení problému se podílí týmy odborníků z daných oblastí, přičemž jakékoli sdělené informace jsou striktně důvěrného charakteru.

Navíc se snažíme popularizovat zdravý zdravotní styl pozitivně působící i na psychiku neformální motivací komunity zaměstnanců (jóga, běh, šachy atp.). K tomu zařazujeme i „zaměstnanecké výzvy“. V současné době běží například výzva k podpoře mentální rovnováhy pravidelnou chůzí. Zaměstnanci sbírají společně díky aplikaci na mobilu nachozené kilometry jako „virtuální výšlapy na vrcholky hor“. Už jsme takto symbolicky došli na Mont Blanc, nyní se blížíme na vrchol Kilimandžára a čekají nás další štíty v Himalájích. Současně za výsledné kilometry naší „expedice“ přispěje UNIQA odpovídající částkou na charitativní účely v oblasti stimulace mentálního zdraví.


Mohlo by vás zajímat: Martin Žáček ve výběru nejinspirativnějších šéfů v Česku podle Forbesu


Čeho se týkají komunikační kampaně?

UNIQA spustila v říjnu další část česko-slovenské reklamní kampaně věnované mentálnímu zdraví pod titulem „Mluvte upřímně.“ Navazuje na loňskou vlnu „Duševní nepohoda není vidět“ a chce motivovat veřejnost k otevřenosti na téma duševního zdraví, což je nezbytný první krok k jeho zlepšení.

Potřeba otevřeně o problému mluvit se týká se jak strádajících, tak jejich okolí. Proto se prolíná on-line kampaní #mluvteuprimne. Na komunikaci se znovu podílejí i sportovci, které pojí s UNIQA partnerství. Osobní účast reprezentantek ve sjezdovém lyžování Martiny Dubovské (Česko) a Petry Vlhové (Slovensko), považuji za inspirativní pro všechny. I ony se často potýkají se stresem a s různými problémy s vlivem na jejich psychickou kondici, ale veřejnost od nich očekává vždy špičkové výkony. Mohou se tak stát příkladem pro jiné, aby o svých problémech dokázali promluvit.

Děkuji Vám za rozhovor

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články