Naopak k růstu ekonomiky přispěly investice, které meziročně vzrostly o 0,3 %. Zvýšily se investice do dopravních prostředků, na druhé straně poklesly investice do nemovitostí. V této oblasti se podle mého názoru zrcadlí dva faktory. Tím prvním je, že lidé více nakupují automobily, na které se kvůli subdodávkám čekalo. Druhým faktorem je situace na trhu hypoték, které se prakticky přestaly poskytovat, a trh s nimi zamrzl.
Mohlo by vás zajímat: Glosa Ondřeje Kovaříka: Má Macronova přestávka v Green Dealu smysl?
K růstu pomáhal rovněž čistý export, jehož přebytek byl o 93 mld. Kč vyšší než před rokem. Vývoz přitom vzrostl o 9,5 %, zatímco dovoz o 3,3 %. To jasně vysvětluje, jak je možné, že koruna i při meziročním poklesu ekonomiky posiluje.
Do budoucna lze očekávat, že přijde obrat. Očekávám zpomalení inflace. Mzdy budou reálně klesat méně a méně, až postupně přejdou v reálný růst, což vyvolá i oživení spotřeby domácností a maloobchodní tržby porostou. Pokles inflace s sebou časem přinese také nižší úrokové sazby a tím pádem vyšší investice.
Sečteno a podtrženo: hlavním důvodem problémů ekonomiky je inflace. Jakmile se inflace sníží k rozumným hodnotám, ekonomika se nadechne a bude růst. A to mluví ve prospěch toho, aby centrální banka nespěchala s poklesem úrokových sazeb. Nicméně by mohla změkčit pravidla pro poskytování hypoték, čímž by růst podpořila.
Mohlo by vás zajímat: GDV očekává navýšení objemu pojistného
Dalším faktorem, který by pomohl k růstu, je optimismus v ekonomice. Tady je míč na straně vlády, která by měla lépe komunikovat, aby v hospodářství poklesl vliv nejistoty z dalšího vývoje. Pokud vláda prohlásí, že daně nebude zvyšovat, a následně učiní opak, dopustila se zásadní chyby. Podobné kroky vytvářejí v ekonomice špatnou náladu, přičemž spotřebitel chce a potřebuje vládě věřit.
Na mezikvartální bázi ekonomika poroste již ve druhém čtvrtletí, čímž skončí recese. Meziroční růst ovšem přijde s mírným zpožděním, takže za celý rok 2023 ještě očekávám stagnaci. V roce 2024 již nicméně ekonomika poroste o dvě procenta.
Trh práce hledá lidi se základním vzděláním. Žádná mozkovna nebudeme
Recese se už začíná na trhu práce mírně projevovat. Proti loňskému roku se v květnu zvýšil počet lidí bez práce o 18 425. Nezaměstnaných je tak aktuálně 253 893, což je sice meziroční nárůst, ale stále je to málo. Při recesi by mělo být nezaměstnaných více.
Je evidentní, že je trh práce stále přehřátý. Ukazuje nám to, že máme stále o skoro 32 tisíc více volných pracovních míst, než je počet uchazečů o zaměstnání. Nicméně krize se projevila i v počtu volných míst. Těch je letos o téměř 52 tisíc méně než před rokem. Podíl nezaměstnaných osob činí aktuálně 3,5 %. Před rokem to bylo 3,2 %. Krize nám tak zvýšila nezaměstnanost o 0,3procentního bodu. Stále je však nízká. Ještě před dvěma lety byla na 3,9 %. Zajímavé je, jak se český trh práce dokázal dobře vyrovnat s ohromným přílivem ukrajinských pracovníků. Podle dostupných zdrojů získalo v ČR od vypuknutí konfliktu do konce května 2023 práci celkem 253 744 osob z Ukrajiny.
Mohlo by vás zajímat: Exkluzivní fotogalerie: Jak proběhlo předávání cen ankety Pojišťovna roku 2022?
Pelhřimov překvapil
Z pohledu regionů je situace stále stejná. Nejhorší nezaměstnanost je na severu Čech a Moravy. Nejnižší je naopak na Praze-východ a překvapivě v Pelhřimově. Stejně jako v minulém měsíci platí, že u přibližně 71,6 % z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé poptávají uchazeče se základním či nižším vzděláním, 70,6 % pak tvoří volná místa vhodná i pro cizince. Často mi lidé píší, že to je tím, že když někdo hledá programátora, tak ho nehledá na úřadu práce. Není to pravda, protože i zde se hledají programátoři.
Ekonomika si může dovolit růst nezaměstnanosti. Na jedno volné pracovní místo připadá v ČR v průměru jen 0,9 uchazeče o zaměstnání, což je nezdravě málo. Zaměstnavatelé si nemohou vybrat ty nejlepší a musí brát zkrátka toho, kdo splňuje alespoň základní požadavky. To brzdí růst produktivity. Ekonomika by potřebovala více se otevřít lidem ze zahraničí. Mělo by přitom jít především o lidi z nám kulturně blízkých oblastí.
Mohlo by vás zajímat: Martin Žáček: Situace ve zdravotním pojištění cizinců je tristní
Velkého růstu nezaměstnanosti se letos nedočkáme
Lze očekávat, že ekonomika má to nejhorší za sebou. Letos bude ještě stagnovat, aby v příštím roce maličko rostla. Trh práce na to bude reagovat. Letos se už velkého růstu nezaměstnanosti nedočkáme. Meziroční pokles nezaměstnanosti můžeme čekat až za rok, což bude stále vytvářet podmínky pro rychlý růst mezd. Pokud dojde na slova ministrů a opravdu sníží mzdy ve státní správě, budeme moci sledovat, jak mzdy v podnikové sféře svižně porostou a ve státní mírně klesnou. Mzdy v obou sektorech se tím sblíží a následně bude podnikový sektor výš. To ale není špatný jev.
Vladimír Pikora
Hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
Historie skupiny sahá do roku 2010, kdy se dlouholetí přátelé Petr Cimala a Andrej Štaňko rozhodli založit investiční skupinu CFG. Skupina si poměrně rychle našla své místo na trhu a začala tak posilovat svou pozici nejprve v poskytování zajištěných úvěrů a v obchodu s nemovitostmi. Postupně se rozrostla o další služby v oblasti práva nebo informačních technologií. Dnes je to silná a stabilní skupina s více než třiceti společnostmi a osmi nosnými projekty, které si právem našly své místo na trhu. To dokazují finanční výsledky celé skupiny a každoroční růst navzdory chaotické situaci na trhu. V současnosti investujeme do inovací, do nových technologií a do lidí. Posilujeme naše firemní hodnoty a promítáme je do každodenního fungování skupiny.
Komentáře
Přidat komentář