Digitální podpis smluv u Kooperativy v plném provozu. Zareaguje na technologii i konkurence?


			Digitální podpis smluv u Kooperativy v plném provozu. Zareaguje na technologii i konkurence?
1.4.2015 Technologie

Díky vlastnoručnímu digitálnímu podpisu se pro klienty VIG ČR všechno zrychlí. Smlouva je ihned v systému a zároveň ji má klient k dispozici na svém úložišti. „Vše je velmi přehledné a jednoduché a kromě toho tato technologie ušetří jen v Kooperativě až 5 milionů listů papíru ročně,“ vyjmenovává serveru oPojisteni.cz nejdůležitější výhody revoluční novinky Jindřich Skrip, vedoucí projektu biometrického podpisu v Kooperativě.    

 

Jak vlastnoruční digitální podpis funguje a jaký má přínos pro poradce a klienty?

Velmi jednoduše, klient se podepíše na speciální tablet stejně, jako by se podepsal běžnou tužkou na papír. Vlastnoruční digitální podpis obsahuje nejen obrázek podpisu, ale i jeho „skryté“ dynamické charakteristiky jako je například, rychlost, tlak, sklon pera nebo třeba počty kliček v podpisu. Tyto charakteristiky jsou pro každého člověka naprosto unikátní a nenapodobitelné. Tím vznikne vlastnoručně podepsaný a zabezpečený elektronický dokument, který je po právní stránce rovnocenný s podepsaným dokumentem papírovým. Díky vlastnoručnímu digitálnímu podpisu se pro klienty i poradce všechno zrychlí. Smlouva je ihned v systému a zároveň ji má klient k dispozici na svém úložišti. Vše je velmi přehledné a jednoduché. Už žádné papírování nebo prodleva s doručením smlouvy do pojišťovny – Kooperativa díky této revoluční technologii šestinásobně zrychlí zpracování smluv a ušetří až 5 milionů listů papíru ročně. Na zabezpečeném klientském portále si originál pojistné smlouvy může klient otevřít a uložit včetně všech doprovodných dokumentů. Samozřejmě, pokud bude mít zájem, může si smlouvu vytisknout a uschovat v papírové podobě.

  

Kdy Kooperativa začala pracovat na projektu biometrického podpisu smluv?

Projekt jsme zahájili na začátku roku 2014. Do projektu se zapojily všechny pojišťovny VIG ČR, tedy Kooperativa, Pojišťovna České spořitelny a Česká podnikatelská pojišťovna. Od 1. listopadu do konce roku 2014 probíhal pilotní projekt ve vybraných obchodních místech a do konce roku Kooperativa sjednala přes 1 000 smluv, které byly opatřeny vlastnoručním digitálním podpisem. Potřebné zařízení pro zachycení vlastnoručního digitálního podpisu v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku obdrží všechna naše obchodní místa. Myslím, že podobné technologie jsou budoucností pro celý finanční sektor a velmi nás těší, že Kooperativa patří k lídrům i v této oblasti.

 

digital_signature2

 

Co zavedení nové technologie přinese?

Vlastnoruční digitální podpis by měl v ideálním případě úplně nahradit standardní papírové smlouvy a procesy s ním spojené. Zásadní výhoda je v tom, že nevzniká „papírová“ smlouva. V dnešní digitální době se, kromě samotného aktu podpisu papírové smlouvy, vše děje elektronicky. Dokument na papíře musíme zkontrolovat, uložit a poté jej převést do elektronické podoby. Přijetí smlouvy do systému nám tak dnes trvá 9 dní, smlouvy podepsané elektronicky jsou zpracovány do 1,5 dne. Kromě výše uvedených výhod díky elektronickému podpisu získáme jednoznačnou časovou identifikaci sjednání smlouvy. Pro klienty je to výhoda. Přesně víme, kdy a kde smlouva vznikla. Tím odpadnou sporné případy, kdy jsme složitě prokazovali, zda již byl klient pojištěn či nikoliv. Zároveň nebude možné antidatovat smlouvu - i s těmito případy se bohužel v naší praxi setkáváme.

 

Jakou technologii VIG ČR používá?

Používáme řešení Signosoft, které pro skupinu VIG ČR realizuje společnost Pražská softwarová. Tuto technologii používá v ČR například telekomunikační operátor O2.

 

Jak je ošetřeno použití vlastnoručního elektronického podpisu z hlediska legislativy?

Evropské i naší legislativě dynamický biometrický podpis naprosto vyhovuje. Navíc si zkoumaný podpis můžeme i s odstupem času přehrát jako zpomalený film. To je velmi užitečná funkce pro hodnocení posloupnosti psacích tahů, pro hodnocení směru a rychlosti psacího pohybu. V tomto ohledu poskytují biometrické podpisy více spolehlivých informací pro zkoumání pravosti, než klasické podpisy psané na papír, u kterých bývá obtížné takové informace spolehlivě zjistit. Rád bych ještě zmínil, že máme zpracovaný znalecký posudek na naše řešení. Velmi jsme si dali záležet na tom, aby se naši klienti nemuseli obávat jakéhokoliv zneužití jejich podpisu. Přístup k biometrickým údajům tak nemá žádný pracovník pojišťovny a certifikát k jeho dešifrování je uložen u renomované společnosti v této oblasti. Takového řešení ale již začínají používat i velké evropské firmy a prokazuje se, že zákazníci nejen, že z této novinky nemají obavy, ale velmi ji vítají.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články