Avast: Kyberútoky bude stále častěji řídit AI

Společnost Avast předpovídá v tomto roce nárůst kyberútoků řízených umělou inteligenci, ale i vlnu malware těžícího kryptoměnu a větší počet mobilních hrozeb.

Hackeři budou v tomto roce kombinovat klasické i nové způsoby kyberútoků, včetně těch, které využívají umělou inteligenci, vyplývá to z nové zprávy společnosti Avast, globálního lídra v oblasti digitální bezpečnosti. Letos vzroste počet masových kyberútoků a hrozeb mířených na zařízení Internetu věcí (IoT).

Ransomwarové útoky budou sofistikovanější, budou se množit případy zneužití počítačů a mobilů k těžbě kryptoměn a útoky na služby využívající blockchain. Experti z Avastu také předpokládají více supply chain útoků, bezsouborového malwaru, datových úniků a mobilních útoků, jako jsou například bankovní trojany.


Mohlo by vás zajímat: Každý čtvrtý Rakušan používá mobil za volantem


„Rostoucí počet volně dostupných nástrojů pro strojové učení a zároveň klesající ceny kvalitního hardwaru poskytují hackerům více příležitostí využít strojové učení k překonání detekčních algoritmů antivirových společností založených na umělé inteligenci a strojovém učení,“ říká technický ředitel Avastu Ondřej Vlček. „Předpokládáme, že kyberzločinci použijí technologie umělé inteligence nejen k vedení malwarových útoků, ale také k šíření sofistikovaných phishingových kampaní.“

Krádeže firemních i soukromých dat budou stále běžnější  

Experti Avastu z virové laboratoře Threat Labs také očekávají pokračování trendů z loňského roku, tedy bezpečnostních hrozeb, které cílily na firmy, ale i osobní údaje a soukromí uživatelů skrze jejich počítače, smartphony i IoT zařízení. Masové útoky se podle nich stanou běžnou záležitostí a útočníci  budou pravděpodobně zneužívat i zranitelnost v RSA klíčích k zcizení dat a vkládání škodlivého kódu do podepsaného obsahu nebo aplikace.


Mohlo by vás zajímat: Autonomní vozidla optikou ČAP: Etické aspekty


Kryptoměny a blockchain jako nová motivace pro hackery

Hlavní zbraní kyberzločinců bude podle expertů z Avastu ransomware. Malware pak bude agresivněji využívaný pro těžbu kryptoměn. Častější budou i útoky na služby vystavěné na technologii blockchainu a využívání bezsouborového malwaru. Avast mimo jiné očekává, že s rostoucí popularitou kryptoměn, přibude i malware těžící kryptoměnu její krádeže a podvody s tím spojené.

Mobilní zařízení stále atraktivnějším terčem

Největší hrozbou pro uživatele smartphonů byly v roce 2017 downloadery, rootery a falešné aplikace. Předpokládáme, že se v roce 2018 zvýší jak počet případů falešných aplikací, tak i mobilních bankovních trojanů a mobilních ransomwarových útoků.

 

Zdroj: AVAST

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články