Unijní rámec upravující kyberbezpečnost finančních institucí na obzoru


			Unijní rámec upravující kyberbezpečnost finančních institucí na obzoru

S ohledem na vyšší míru využívání informačních a komunikačních technologií ve finančním sektoru nevyhnutelně narůstá i jeho náchylnost vůči nejrůznějším druhům kybernetických hrozeb. Evropská komise tak předložila do legislativního procesu návrh nařízení, které by mělo napomoci zvýšení zabezpečení informačních systémů institucí působících ve finančním sektoru, a posílit tak jejich připravenost proti kybernetickým útokům.

Cílem nařízení, které je součástí tzv. balíčku právních předpisů pro oblast digitálních financí (Digital Finance Package), je zavést jednotný rámec k zabezpečení systémů a k odhalování, klasifikaci a ohlašování kybernetických hrozeb. 

Návrh počítá například s vytvořením jednotného centra pro hlášení významných kybernetických hrozeb „EU Hub“, dále s pravidelným testováním odolnosti informačních systémů finančních institucí vůči těmto hrozbám, zavádí povinné náležitosti smluv, které finanční instituce uzavírají se svými poskytovateli služeb v oblasti ICT, a do budoucna rovněž předpokládá vytvoření standardizovaných smluvních doložek pro tuto oblast.


Mohlo by vás zajímat: Klient ve středu zájmu! Soukromá spotřeba bude klíčová pro uzdravení ekonomik


Radek Buršík, řídící partner mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal, k tomu dodává: „Jedná se o další z řady tzv. compliance předpisů zdůrazňujících mimo jiné potřebu prevence v oblasti kybernetické bezpečnosti. Přesto, že je sektorově orientovaný, dotkne se v různém rozsahu velké části entit, včetně vydavatelů kryptoměn nebo auditních společností. Pro zajištění souladu s tímto nařízením lze vzhledem k jeho záběru doporučit angažovat tým složený nejen z právníků, ale i z expertů na kybernetickou bezpečnost.“

Nařízení je součástí tzv. balíčku právních předpisů pro oblast digitálních financí (Digital Finance Package), který představuje vůbec první podobnou iniciativu na unijní úrovni. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články