Kybernetické útoky stojí německé firmy 55 mld. eur


			Kybernetické útoky stojí německé firmy 55 mld. eur

Kybernetické útoky mohou přijít dotčené firmy hodně draho. Podle aktuální studie digitálního svazu Bitkom a Spolkového úřadu na ochranu ústavy se stala v uplynulých dvou letech více než polovina (53 %) německých firem obětí hospodářské špionáže, sabotáže nebo krádeže dat. Tímto vznikla příslušným firmám roční škoda ve výši okolo 55 mld. eur. Tuto studii lze využít jako analytický zdroj pro kybernetické pojištění.

Podle ve studii zveřejněných údajů činil v roce 2016 podíl poškozených firem 53 % a v předchozím roce 51 %, takže nárůst byl poměrně mírný. Výše škody naopak vzrostla ve sledovaných letech výrazně, a to o 8 %, z 47 na 55 mld. eur. V každé šesté firmě (17 %) byla v uplynulých dvou letech ukradena citlivá digitální data.


Mohlo by vás zajímat: GDPR aktualita: Zveřejněny návrhy dvou zákonů


Do rukou kriminálních hackerů se dostala především komunikační data, jako jsou e-maily (41 %) nebo finanční údaje (36 %). V 17 % případů krádeže dat byla odcizena klientská data, v 11 % případů patenty nebo informace z oblasti výzkumu a vývoje a v 10 % údaje týkající se zaměstnanců.

Zloději měli zájem nejen o data

Ze studie vyplývá, že cílem zlodějů nebyla výhradně nebo přímo jen digitální data. Nejčastějším deliktem prý byla krádež výpočetní a telekomunikační techniky, jako jsou například notebooky či chytré telefony. Takovou krádeží bylo postiženo v uplynulých dvou letech asi 30 % firem. Nejasné ovšem je, zda se pachatelům jednalo o samotné přístroje či o data, která jsou v těchto přístrojích uložena.


Mohlo by vás zajímat: Lemonade v číslech. Bublina míří ke špičce špendlíku


Problémem je rovněž manipulace zaměstnanců prostřednictvím sociálních sítí. Snahou je vyvolat jejich zájem o určité informace a poté v dalším kroku dostat škodící software do počítačů firmy. Takto se každá osmá firma (12 %) stala obětí digitální sabotáže, jež vedla například k narušení produkce. U 8 % firem byla sledována digitální komunikace a 7 % firem bylo vystaveno odposlechu telefonátů či jednání.  

Postižené firmy se obávají postojů veřejnosti

Podle autorů studie se ukazuje, že v případě škodní události se firmy dosti obávají postojů veřejnosti. Zatímco 46 % dotazovaných firem upřednostňuje interní šetření, jen 34 % firem zapojuje do šetření externí specialisty. 3 % z dotazovaných firem dokonce vůbec nezahájí žádné šetření. Hlavní důvod, proč se firmy neobrátí na úřady, je podle studie jejich obava z poškození image.

Ze studie vyplývá naléhavý apel, že firmy musejí dělat mnohem více než dosud pro digitální bezpečnost.  Nebezpečí je reálné, a to pro firmy ve všech oborech a jakékoli velikosti. Každá firma se může stát obětí špionáže, sabotáže, nebo krádeže dat. Proto ochrana musí být komplexní a nepřetržitá a musí se týkat nejen opatření v oblasti IT, ale musí zahrnout též organizační a personální postupy a vymezení nejcitlivějších míst. Za nezbytnou se považuje i účinnější spolupráce mezi firmami a úřady a mezi příslušnými úřady navzájem.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články