Nová hrozba: Zákeřný malware nás odpojí od elektřiny


			Nová hrozba: Zákeřný malware nás odpojí od elektřiny

Kyber rizika se stávají nedílnou součástí dnešního globálně propojeného světa. Například květnovým útokem byla zasažena nejen celá Evropa, zprávy o útoku hlásila také Čína, Tchaj-wan, Indie, Vietnam nebo USA. Aktuálně analytici společnosti ESET objevili novou a velmi závažnou hrozbu.

Analytici společnosti ESET objevili vzorky malwaru schopného napadat infrastrukturu elektrického napájení. Malware, který ESET detekuje jako Win32/Industroyer, byl s největší pravděpodobností zapojen do útoku na energetickou síť Ukrajiny, během něhož byla v prosinci 2016 část ukrajinského hlavního města Kyjeva na hodinu odstavena od elektrické energie.

„Nedávný útok na ukrajinskou rozvodnou síť by měl sloužit jako výzva pro všechny, co jsou zodpovědní za bezpečnost kritických systémů na celém světě,“ varuje Anton Cherepanov, Senior Malware Researcher ve společnosti ESET.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Je to sice dražší, ale zato…


Analytici společnosti ESET zjistili, že Industroyer je schopen přímo ovládat spínače a jističe elektrické sítě. Používá k tomu protokoly průmyslové komunikace, které jsou po celém světě běžné pro infrastruktury napájení, systémy řízení dopravy a jiné kritické infrastruktury. Potenciální dopad této hrozby se může pohybovat v rozmezí od jednoduchého vypnutí rozvodu elektrické energie přes kaskádovité poruchy až po vážnější poškození zařízení.

„Schopnost škodlivého kódu Industroyer přetrvávat v systému a přímo zasahovat do provozu průmyslového hardwaru z něj činí největší hrozbu od Stuxnetu, který v roce 2010 úspěšně napadl íránský jaderný program. Aktuálně jde o nejnebezpečnější škodlivý software zaměřený na průmyslové řídicí systémy,“ uzavírá Anton Cherepanov.

Další technické informace o tomto škodlivém softwaru, včetně indikátorů kompromisu, naleznete v článku a v rozsáhlém dokumentu na blogu společnosti ESET na adrese ZDE.

Zdroj: ESET, oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články