Sloupek Kateřiny Lhotské: Březnové postřehy


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Březnové postřehy
3.4.2017 Komentáře

V březnu měli být sice všichni zalezlí za kamny, ale když se tak člověk porozhlédne po našem, a hlavně po cizích pojistných trzích, tak to na to moc nevypadá. Ale třeba v zahraničí za kamna nelezou…

Za našimi východními humny se rozhodli zregulovat provize. A vzali to opravdu z gruntu. Nejenom, že stanovili horní hranici provize v životním pojištění, ale dokonce určili, že zdaleka ne celý objem vyplacených provizí může být daňovým nákladem pojišťovny. Což, jinak řečeno (napsáno) znamená, že část provize bude vyplácet pojišťovna ze zdaněných peněz. Které, jen tak mimochodem, potom ještě jednou zdaní zprostředkovatel. Ale to není všechno. Slovenští navrhovatelé zákona šli totiž ještě dál a rozhodli se omezit provize i v neživotě. Když k tomu přičteme ještě zdanění pojistného, které bylo zavedeno teprve nedávno, tak se nelze zbavit dojmu, že naši slovenští kolegové jsou u tamních politiků silně v nemilosti.

OECD zveřejnila žebříček „rozvinutosti“ pojistných trhů. Jako ukazatel přitom použila podíl objemu pojistného na HDP. V životním pojištění je podle tohoto hodnocení „nejrozvinutějším“ trhem lucemburský, kde tvoří podíl pojistného na HDP zhruba třetinu. Jen pro srovnání – v České republice je to asi 1,4 %. Ale zpět k Lucembursku. Když se podíváme na strukturu pojistného, tak v životním pojištění tvoří zhruba 90 % jednorázově placené produkty. A jak je notoricky známo, to už mají nejlevnější špekáčky v sobě více masa než jednorázy rizikové složky. Takže to s tou „rozvinutostí“ lucemburského trhu nebude nejspíš tak zářivé, jak se nám snaží „experti“ z OECD namluvit.

Němečtí makléři brojí proti IDD. Respektive proti tomu, jak má být implementováno do německého práva. Nelíbí se jim například to, že by měl skončit „smíšený“ režim odměňování. Tedy, že by je nadále měli platit jen jejich klienti a nemohli by být odměňováni provizně. Což o to, ono to má svoji logiku. Makléře by měl platit ten, jehož zájmy zastupuje. Ovšem je otázkou, jestli je na takový krok připravený také německý trh, a hlavně tamní klienti. Vzhledem k obavám makléřů, nejspíš nikoliv.

Ale pojďme zabrousit také na náš pojistný trh. Od prosince loňského roku se s napětím očekává, jak se do produkce v životním pojištění promítne regulace provizí. Pojišťovny, které zveřejnily svoje výsledky, vesměs hlásí poměrně výrazný nárůst v rizikovkách. Takže pokračuje trend nastoupený ještě před touto regulací. Což není zas tak velké překvapení. Jsou to však jen první kusé informace, navíc jen z části pojišťoven. Na nějaká zásadnější hodnocení si tak budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

A taky už víme, jak bude v červnu. Jedna méně známá pranostika totiž říká: „Jak prší v březnu, tak také v červnu“. Ještě, že tak…

 

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články