Klienti se mění. Priority mileniálů v roli rodičů


			Klienti se mění. Priority mileniálů v roli rodičů
8.12.2017 Spektrum

Mileniálové už nejsou mládeží přikovanou ke svým smartphonům. Stává se z nich nová generace rodičů. A ukazuje se, že jejich přístup k tématu dětí a rodiny není zatížen některými stereotypy předchozích pokolení.

Mileniálové vyrostli na digitálních médiích a mají prakticky neomezený přístup k informacím všeho druhu. Přitom viděli už v mladém věku mnohem větší kus světa než jejich rodiče – a tyto zkušenosti samozřejmě mají vliv i na jejich pojetí rodičovství. Přinášíme pět témat, na nichž je zřejmé jiné chování mileniálů.

Intuice a pragmatický přístup namísto dogmat a konzumu
Průmysl vyrábějící možné i nemožné pro děti cílí na rodiče a budoucí rodiče, kteří se tím cítí přehlceni. Pro výbavu svých potomků spoléhají nyní zase více na intuici a kupují jen to skutečně potřebné. Nenechají se tolik zviklat marketingovými triky. Zpochybňují i produkty doposud vedené jako naprosto nezbytné.


Mohlo by vás zajímat: INSIA představuje: IGNÁC nový systém pro autopojištění


Začíná to už u porodu, který by měl být veden v lidské rovině, nikoli lékařským personálem, pokračuje u „výbavičky“, v níž začínají znovu převládat přírodní materiály, anebo u transportu dítěte, k němuž postačí šátek namísto drahého sofistikovaného kočárku. Nový přístup graduje u výchovy dítěte, kde nastupuje pragmatický postup a zdravý „selský rozum“ namísto dosavadních zažitých výchovných principů.

Rovnoprávný model
Mileniálové se už necítí vázáni tradičním rozdělením rolí v rodině. Matky nechtějí ztratit kontakt se svým povoláním. A otcové chtějí trávit se svými dětmi více času. Plnohodnotně, nikoli jen pohádkou na dobrou noc nebo zážitky o víkendu. Ale se vším všudy: návštěvou u dětského lékaře i hrou na pískovišti. Chtějí hrát rovnocennou roli ve všem, co se týká jejich dítěte, a nechtějí jen odkazovat na svou partnerku, aby měla rozhodující slovo ona jako matka. Novodobé matky naopak takové zapojení otců očekávají.

Cítí se jako hlavní pečovatelky – pokud vůbec – vlastně jen v rané fázi mateřství s malým miminkem a nehodlají si nárokovat větší díl rodičovství než jejich partneři. Vidí na předchozích generacích žen, že takové „hlavní role“ se už málokdy zbavily. Dvojitý výkon povolání obou rodičů ovšem vyžaduje externí služby, aby bylo možné rodinu dobře budovat. Ke slaďování práce a rodinného života přispívají on-line nákupy potravin, různé možnosti dodávek a odběru nebo speciální servis. A k tomu samozřejmě patří i nabídka hlídání a péče o děti – nejlépe blízko pracoviště nebo raději přímo na něm.


Mohlo by vás zajímat: Seznam G-SIIs pro rok 2017 beze změny


Rodičovství jako komplexní životní styl
Založení rodiny je v západním světě věcí rozhodnutí, nikoli osudem. Výchova dětí se stala životním stylem a je dnes jako takový oslavován v mnoha metropolích, jako jsou New York a Berlín. Užívat si života a vychovávat děti – to jsou dvě součásti rodičovství, které už nejsou v konfliktu. Mileniálové už nechtějí odkládat děti, aby mohli zažít pěkné věci. Chtějí cestovat, vyjít si do restaurace na dobré jídlo nebo si vychutnat umění – s dětmi.

A k tomu očekávají, že navštívená místa budou k tomu přizpůsobena. Děti jsou moderně oblékány a byty už nevypadají jako dětské pokoje. A blogeři/blogerky nebo příznivci Instagramu prezentují estetické stránky svého rodičovství – sladké dětičky, skvělé výlety a radostné zážitky, čímž tento styl také idealizují v očích ostatních.


Mohlo by vás zajímat: Allianz začíná pojišťovat zahraniční odborníky


Autentičtí a poctiví rodiče
Na druhé straně roste potřeba poctivosti a otevřenosti ve vztahu k dítěti a rodinnému životu. Stereotyp, který zatracoval (dosud) bezdětné a vyzdvihovat rodiče, stále více slábne. Stejně jako v jiných oblastech života je rodičovství mileniálů sdíleno na sociálních platformách. Nikoli jen ty nejpěknější aspekty, nýbrž i momenty zoufalství, čímž se stávají tématem a normalizuje se pohled na ně.

 Ať už se jedná o problémy s početím, traumata porodu, poporodní deprese, anebo o náročnost všedního dne s malými dětmi – to vše je stále více otevřeně probíráno a diskutuje se o tom, aniž by zde existovala nějaká „skrytá agenda“. Mileniálové jako rodiče tak snáze vstřebávají, že jim péče o děti přináší pěkné, ale i horší dny a fáze, takže mohou těmto starostem čelit lépe.


Mohlo by vás zajímat: Jaké jsou příčiny pracovních úrazů v Rakousku?


Moderní rodiny
Mileniálové také hledají a žijí ideální obraz tradiční rodiny. Sami často vyrostli z rozvedených manželství a chtějí své děti před takovým osudem uchránit. Když už dojde k rozchodu, budují se pečlivě „patchworkové“ vztahy s ohledem na potřeby dětí. Také vědomé zakládání „netradičních“ rodin je stále běžnější a lépe přijímané. Mít děti se dohodnou kamarádi, kteří nemají milostný vztah, páry stejného pohlaví se rozhodnou společně vychovávat potomky a žít v jednom domě.

Krédem dneška je: pokud je dítě milováno a starostlivá péče o něj stojí v popředí motivů, bude se mu dobře dařit.

Zdroj: Trendone

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články