Rockefellerova sbírka vynesla astronomických 18 miliard korun


			Rockefellerova sbírka vynesla astronomických 18 miliard korun

Aukce sbírky uměleckých předmětů zemřelého amerického miliardáře Davida Rockefellera a jeho ženy Peggy, která proběhla ve dnech v květnu v aukční síni Christie's v New Yorku, skončila výtěžkem ve výši 830 milionů dolarů. To je téměř 18 miliard korun. 

Jde tak o nejdražší soukromou sbírku prodanou v aukci. Transakce tohoto rozměru má velký vliv na pojišťovnictví, a to nejen na pojistitele provozující pojištění uměleckých předmětů.

Dosavadní rekord držela sbírka módního návrháře Yvese Saint-Laurenta, která vynesla v roce 2009 v Paříži 373 mil. eur (cca 9,7 mld. Kč).

David Rockefeller byl vnukem Johna D. Rockefellera, který založil mamutí koncern Standard Oil a kdysi byl nejbohatším Američanem. Standard Oil byl ovšem tři roky před začátkem první světové války násilně rozdělen na více společností na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, který tímto odstranil dominantní postavení zmíněného koncernu.   


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Co červen dal


David Rockefeller se dožil 101 let (1915–2017) a mimo jiné byl po jednu celou dekádu výkonným ředitelem Chase Manhattan Bank. Byl významným mecenášem a sběratelem. Jeho majetek byl odhadován na 2,9 miliardy dolarů. Aukcí uměleckých předmětů, které shromáždil David Rockefeller spolu s manželkou Peggy, pověřili dědicové aukční síň Christie's, jež asi nabídla výhodnější podmínky než její rovnocenný konkurent Sotheby´s.

Aukce celkem 893 předmětů, plus aukce 671 dalších méně hodnotných předmětů, která se uskutečnila on-line, vynesla nakonec 830 milionu dolarů, včetně provizí aukční síně. Nejdražší položkou dražby byl obraz španělského malíře Pabla Picassa „Dívka s květinovým košem“, který změnil majitele za 115 milionů dolarů.


Mohlo by vás zajímat: Německé pojišťovny pracují stále více se zákaznickým hodnocením


Některé položky v dražbě překonaly rekordy, pokud jde o ceny za obrazy jednotlivých malířů. Například obraz „Lekníny v květu“ Claudea Moneta dosáhl částky 84,7 milionu dolarů, což značně překonalo odhadovanou cenu díla ve výši 50 milionů dolarů i doposud rekordní sumu 81 milionů dolarů za Monetův obraz prodaný v dražbě.

V této souvislosti je nutno upozornit, že na aukci v listopadu 2017 v New Yorku se vydražil obraz italského renesančního malíře Leonarda da Vinci, zobrazující Ježíše Krista, za 450,3 milionu dolarů (9,8 mld. Kč), a stal se tak nejdražším obrazem, který se kdy ve světě prodal v dražbě.


Mohlo by vás zajímat: Překvapivý obrat. Softbank nezíská účast ve Swiss Re


Každý takový rekordní dražební výsledek vede k otázce, zda jsou srovnatelná umělecká díla adekvátně pojištěna. Transakce této velikosti totiž mají nesporně vliv na pojišťovnictví a to zejména při řešení těchto otázek:

  • nejdůležitější umělecké předměty jsou obvykle převáženy z jednoho předváděcího místa na jiné. Je třeba je pojistit na pojistnou částku, jež odpovídá odhadované aukční hodnotě
  • pojišťuje se přeprava vydraženého uměleckého díla k novému majiteli
  • nový majitel obvykle rovněž sjednává pojištění
  • dosáhne-li se rekordních cen při dražbě obrazů nějakého malíře (například výše zmíněný Monetův obraz), má to nesporně vliv na cenu jeho jiných obrazů. Každý, kdo obraz daného malíře vlastní, si musí dobře zvážit, zda je tento obraz ještě pojištěn na adekvátní pojistnou částku. Například u ředitelů muzeí nebo galerií může případné opomenutí mít vážné následky, neboť příslušný ředitel může být činěn osobně odpovědným za případnou škodu. Je pak otázkou, zda má sjednáno pojištění odpovědnosti managementu a jak jsou postaveny pojistné podmínky.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.