Aon: Populismus je stále větší slabinou pro vývoj evropské ekonomiky


			Aon: Populismus je stále větší slabinou pro vývoj evropské ekonomiky
12.6.2019 Zahraničí

Evropa se potýká se stále komplexnější situací v oblasti rizik. Ukazují to výsledky nové studie makléřské a poradenské společnosti Aon v Německu.

Světové mapy rizik Aon 2019, zpracovávané ve spolupráci s Continuum Economics a Risk Advisory Group, zkoumají jako každý rok politická rizika, terorismus a politicky motivované násilí na celém světě. Letos je obraz ještě komplexnější a složitější, a to zejména tím, že znovu ožívá populistická politika. Ta podporuje štěpení a politické změny, v některých případech zostřuje extrémní ideologie a znejistí státoprávní uspořádání v Evropě.

Silka-Leena Stawikowski, expertka na politická rizika ve společnosti Aon, vysvětluje hospodářské dopady: Populistická politika může vést k větším obchodním bariérám a překážkám. To zvyšuje nebezpečí, že dosavadní smlouvy a spojenectví budou vypovězeny. Mohou také donutit podniky k tomu, aby zcela přepracovaly svoje sítě dodavatelů ve světle rostoucích cel a obchodních bariér.“


Mohlo by vás zajímat: Polovina studentů soukromých VŠ studuje ekonomické obory


Populismus – i vlivem rostoucí role využití sociálních médií – může získat na síle. Takový vývoj představuje nová rizika pro firmy. „Ale existuje i řada řešení v oblasti risk managementu, pomocí nichž mohou společnosti na tyto komplikace reagovat,“ konstatovala Silka-Leena Stawikowski.

Populismus už není v Evropě žádným okrajovým tématem. V 11 zemích na kontinentu jsou už dnes populistické strany zastoupeny ve vládách, a ve 33 státech (EU, dále Island, Norsko, Švýcarsko, Srbsko a Černá Hora) činí podíl hlasů populistických stran celkem v průměru 22 %.

Zdroj: www.aon.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS