Co bude podle Dominika Štrose znamenat pro trh Brexit?


			Co bude podle Dominika Štrose znamenat pro trh Brexit?
29.6.2016 Zahraničí

Odchod Británie z Evropské unie nabídne mnoho příležitostí, ale i restrukturalizací zaběhlých procesů. Kdo by mohl na situaci získat a kdo naopak ztratit? Colonnade Insurance určitě neztratí. Podle slov Dominika Štrose, jejího ředitele, se situace společnosti sídlící v Lucembursku příliš nedotkne. Dotkne se však jiných.

Pojišťovny, zajišťovny a pojišťovací zprostředkovatelé, kteří mají ve Velké Británii svá sídla a v ostatních členských státech EU podnikají, buď na základě svobody dočasně poskytovaných služeb (tzv. Freedom of Services), prostřednictvím poboček nebo podobnou formou (například tzv. Lloyd’s coverholder jednající jménem Lloyd’s), budou muset svoji strukturu budoucím změnám přizpůsobit. Aby si britský finanční sektor včetně pojišťovnictví  udržel svoji vedoucí roli v Evropě, pokusí se dojednat rámcové dohody na úrovni EU jako celku. Ty se následně promítnou do bilaterálních smluv uzavíraných mezi Velkou Británií a jednotlivými členskými státy. Je jasné, že půjde o komplikovaný a nesmírně nákladný právní proces. Snad nebude trvat tak dlouho, jako implementace Solvency II do české legislativy.


Čtěte také: Velká Británie odchází z EU. Co to znamená pro český pojistný trh?


Je možné, že některé členské země vycítí příležitost a budou lákat londýnské firmy, aby k nim svá centra přestěhovaly. Už dnes sídlí řada pojišťoven a zajišťoven například v Dublinu, Paříži, Mnichově, Düsseldorfu nebo, stejně jako naše pojišťovna Colonnade, v Lucemburku.

A kdoví. Možná i Bratislava by mohla nějaké velké jméno z londýnské City zaujmout. V hlavním městě našich slovenských sousedů má již řadu let centrum sdílených služeb jeden z vedoucích světových zajistitelů. I díky tomu může Bratislava konkurovat drahým západoevropským finančním centrům jak dostatkem kvalifikované pracovní síly, tak skvělou geografickou polohou a navíc, na rozdíl od České republiky, členstvím v evropské měnové unii.

Zdroj: Dominik Štros

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články