Covid a fotbal: Britské kluby chtějí od pojišťoven odškodnění


			Covid a fotbal: Britské kluby chtějí od pojišťoven odškodnění
7.7.2022 Zahraničí, Škody

Kluby z Premier League nahlásily za sezónu 2019/2020 postiženou koronavirovou krizí kumulovanou hrubou ztrátu ve výši jedné miliardy liber (1,4 miliardy USD). Některé z nich hodlají žádat náhradu po svých pojistitelích soudně.

Žaloby se mají týkat společností Allianz, Aviva, CNA Insurance, Liberty, MS Amlin a Zurich. Obecně jde o smlouvy o pojištění pro případ přerušení provozu. Příjmy fotbalových klubů poklesly v důsledku výpadku divák na stadionech, a také v souvislosti s poplatky za televizní vysílací práva. Tím anglická liga utrpěla pokles přísunu financí asi o 13 %. Kumulovaná ztráta Premier League před zdaněním tak činila v sezóně 2019/20 bezmála miliardu liber, což je rekordní výše za celou její historii.

Předchozí sezóna skončila se ztrátou 200 milionů liber. I když minus z koronavirové sezóny byl astronomický, 20 klubů nejvyšší anglické ligy eviduje za sezónu 2019/20 na straně příjmů stále 4,5 miliardy liber. Dalšímu růstu zabránila covidová restriktivní opatření a uzavření stadionů pro diváky. Ti se v omezeném režimu vrátili zpátky do hledišť až ke konci sezóny 2020/21.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Krutá pravda o zdražování


Ukazuje se, že některé kluby měly platné pojištění pro případ přerušení provozu, a stále se dohadují s pojišťovnami, zda mají nárok na pojistné plnění a v jaké výši. A nyní to došlo tak daleko, že některé podaly žalobu. K těm patří podle lokálních informací Arsenal (mužský i ženský), Aston Villa, Brighton & Hove Albion, Crystal Palace, Leicester, Liverpool (mužský i ženský), Athletic Grounds, Tottenham (rovněž mužská i ženská část) a West Ham United. Na žalobě se podílejí i propojené podniky, jako například Arsenal Stadium Management Company nebo Aston Villa Foundation. Celkem žaluje pojišťovny 20 subjektů zastupovaných advokáty z kanceláře Clifford Chance.

„Je jasné, že rozhodnutí Vrchního soudního dvoru v testovacím případu úřadu Financial Conduct Authority minulý rok byl jen začátek a nikoli konec této historie. Stále je tu mnoho dalších otázek, včetně nedávných ve spojení s neodepřením přístupových klausulí a otazníků kolem zapříčinění škody. Ty musí být ještě vyjasněny, aby mohly další žaloby postoupit k soudu,“ vyjádřila se Samantha Holland, vedoucí oddělení pojištění v advokátní kanceláři Gowling WLG pro místní média.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Budou pojišťovny zdobit nástěnky?


Podle zasvěcených budou Allianz, Liberty a MS Amlin obhajovány kanceláří DAC Beachcroft, Aviva si najala právníky ze společnosti Slaugher and May. Stanovisko CNA a Zurich budou hájit advokáti Clyde & Co. Případ je podle Samanthy Holland považovaný za nejnovější v řadě žalob proti pojišťovnám, v nichž se pojistníci pokouší uplatnit jako nárok z pojištění své ztráty vzniklé kvůli covidu-19 a zavedeným omezujícím opatřením proti šíření nákazy.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články