Europ Assistance: Repatriace může stát i jeden a půl miliónu!


			Europ Assistance: Repatriace může stát i jeden a půl miliónu!
2.6.2010 Zahraničí

Od roku 2006 došlo v portfoliu pojistných událostí, které řeší společnost Europ Assistance s.r.o., k posunu od Chorvatska k Řecku a v posledních dvou letech zřejmě díky výhodné ceně zájezdů i k Egyptu. Na setkání s novináři to uvedla lékařka Jana Ježková.

V rámci této četnosti zásahů v uvedených destinacích stoupá podíl potíží, spojených se zažíváním (v letech 2007 až 2009 tento počet narostl o 12 %). Naopak klesá podíl úrazů z celkového počtu diagnóz (ve stejném období toto čísdlo kleslo o 10 %).

Stoupá také využití nelékařských služeb, jako je právní asistence, asistence pro případ okradení a ztráty zavazadel.

Průměrné léčebné náklady na jednu pojistnou událost činily v loňském roce 7 540 korun. "Nejvyšší částka, uhrazená aisstenční službou za hospitalizaci v nemocnici, přesáhla 3 milióny korun a za repatriaci zpět do České republiky to bylo 1 609 600 korun," zdůraznila Ježková. Průměrná částka za ambulantní ošetření se v loňském roce pohybovala ve výši 3 900 korun. Tyto náklady uhradila asistenční služba z cestovního pojištění. V případě, že však není klient pojištěn, hradí si náklady léčebné péče sám!


Kvalitní cestovní pojištění je nezbytností

"Kvalitní cestovní pojištění by při cestách do zahraničí mělo být stejnou nezbytností, jako mít sebou zubní kartáček. Je běžné, že náklady na řešení pojistné události včetně úhrady léčebných nákladů se mohou vyšplhat i do výše několika miliónů korun," říká Vladimír Fuchs, obchodní ředitel a prokurista Europ Assistance. "Doporučuji cestovatelům, aby se pojistili přímo na aktivitu, kterou jedou do zahraničí provozovat. Další zásadou by mělo být, že v případě jakýchkoliv potíží je nutné nejdříve volat asistenční službu. Její využití je téměř u všech pojišťoven poskytováno v rámci daného pojistného produktu zdarma. Lidé se tím mohou ochránit nejenom před celoživotním zadlužením, ale především před zhoršováním svého zdravotního stavu," dodává Fuchs.

Je nutné nejen se dobře pojistit na činnost, kterou budou klienti v zahraničí vykonávat, ale pojistit si i den, kdy se klient přesunuje (právě tady je riziko veliké).

Mít u sebe vždy kartičku cestovní pojištění (asistenční služby), a také mobilní telefon s aktivovaným roamingem. "Potvrdilo se nám, že jeden mobil je málo, protože v případě manželů, když jeden leží v nemocnici, jsou potřeba telefony dva," dodává Jana Ježková.

A výše pojistné částky? Dva milióny! Limit ve výši jednoho miliónu lze podle odborníků považovat za podpojištění.


Vedou úrazy a potíže zažívacího traktu

V cestovní sezóně 2009 zaznamenala Europ Assistance ve svém portfoliu klientů nejvýraznější navýšení v diagnózách dýchacích cest, ale rostly i problémy ušní, nosní a krční (asistenční zásahy stouply o 300 případů na 1100).

Úrazy počtem 140 zásahů jednoznačně vedly, hned za nimi následovaly potíže zažívacího traktu (1300 zásahů - to je o 150 víc než v roce 2008).

Oblast úrazů zahrnuje pohmožděniny, zlomeniny, různé druhy tržných a řezných ran, úrazy kloubů, hlavy a vnitřních orgánů.

Mezi nejčastěji využívané služby patřila tradičně i asistence informačního charakteru (1 350 asistencí), při které klienti dostávali údaje o poloze nejbližšího zdravotnického zařízení, zdravotních rizicích v dané destinaci, či způsobu řešení vzniklé situace. Významně vzrostla i asistence při ztrátě zavazadel (300 asistencí - to je růst o 200 případů). Tyto asistence lze označit za skokana roku.

Zažité jsou představy, že asistence je poskytována většinou osobám s vyšším věkem, ale skutečnost ukazuje, že nejvíce asistenční pomoci bylo poskynuto klientům ve věku 27 let. Proti roku 2008 došlo k posunu o dva roky mladší skupině.


Egypt jednoznačně vede

První místo s nejvyšším počtem zásahů stejně jako poslední dva roky obsadil Egypt, následovaný Řeckem, Itálií a Rakouskem. Zatímco v Egyptě drtivě převažují potíže zažívacího traktu, spojené zejména s kvalitou pitné vody, v Řecku by se turisté měli spíše připravit na problémy s dýchacími cestami. Itálie a Rakousko jsou vyhledávané pro zimní sporty i letní turistiku a tak přinášejí hlavně úrazy končetin, pohmožděniny a zlomeniny.


Chronicky nemocní

Pomalu ale jistě v cestovním pojištění vznikl další problém: chronicky nemocní. Nejen že "za hranice všedních dnů" vyjíždějí stále starší lidé, ale také ti, kteří nejsou zcela zdraví. I velmi mladí lidé mnohdy nejsou zcela zdrávi, mají různé alergie, chronické nemoci jako je třeba cukrovka, přesto je třeba dívat se na ně v průběhu cesty jako na zcela zdravé klienty.

To možné je, pokud tito "zdraví nemocní" neporuší před cestou svá vlastní zdravotní omezení - tedy taková, o nichž velmi dobře vědí. To se stává zejména v průběhu Vánoc či Velikonoc, kdy se mnozí z těchto lidí dopouštějí dietních nebo jiných chyb a v ne příliš dobrém zdravotním stavu pak vyjíždějí do zahraničí.

Dojde-li k dramatickému zhoršení jejich zdravotního stavu, je na pojišťovnách, aby s pomocí asistenční lékařské služby rozhodly, zda následné ošetření a lékařskou pomoc klientům proplatí. Pro tyto účely mají možnost nahlédnout do lékařské dokumentace klientů. Pokud se ukáže, že je jejich lékař před cestou varoval, pak pojišťovny lékařskou péči neproplatí.

Na dovolenou nebo na cestu do zahraniční je proto nutné cestovat vždy po úplném vyléčení, byť jde jen o obyčejnou chřipku. Případ klienta, který letěl do Mexika měsíc po infarktu, by měl všechny podobné dobrodruhy varovat. Jde o velmi nákladné riziko, protože klient si pak musí v případě zdravotních potíží lékařskou péči hradit sám.

Europ Assistance v číslech

Společnost působí v 208 zemích a regionech. Po celém světě má 5 500 zaměstnanců a ročně vyřídí 63 miliónů telefonátů. Svoji pobočku otevřela v Praze v roce 2001 a dnes má 75 zaměstnanců. V roce 2009 dosáhl obrat společnosti 91,27 miliónů korun.

Na českém trhu cestovní asistence je jedničkou. V roce 2009 vyřídila Europ Assistance 7 373 zásahů cestovní asistence, zajistila 527 hospitalizací a 261 repatriací.

Průměrný náklad na jednu pojistnou události dosáhl 7 540 korun, nejvyšší náklad byl 3 306 800 korun! Nejvyšší náklad na hospitalizaci se vyšplhal na 3 208 000 korun.

"Čísla nad dva milióny korun nejsou žádným překvapením", uzavírá Jana Ježková.

Bez pojištění tedy žádnou cestu do zahraničí (pozor také na nízké cestovní pojištění u kreditních karet - i to je třeba pečlivě zkontrolovat). Mimochodem: je dobré číst pojistné smlouvy...

Zdroj:

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS