Hackeři v ofenzivě. Nejen velké společnosti v ohrožení


			Hackeři v ofenzivě. Nejen velké společnosti v ohrožení
10.5.2017 Zahraničí, Spektrum

Hackerům čelí nejen velké, ale i malé a střední podniky. V důsledku hackerských útoků dochází především k výpadkům produkce a ztrátě dat. Častá je však i průmyslová špionáž. Každý čtvrtý německý podnik utrpěl finanční nebo materiální škodu v důsledku kybernetických útoků. To je zásadní závěr dotazníkového šetření, které pro Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) zpracovala společnost Forsa.

Důvodem úspěšných ataků hackerů je především nedostatečné povědomí podniků o akutních on-line nebezpečích. 75 % dotázaných manažerů sice hodnotí riziko kybernetické kriminality pro celý segment malých a středních podniků jako vysoké, ale pokud jde o riziko pro jejich vlastní podnik, sdílí tento názor jen 36 % manažerů.  Vycházejí většinou z toho, že jejich podnik je malý a že příslušná data jsou pro hackery nezajímavá.

GDV považuje takový názor za nebezpečný omyl. Tito skuteční kriminálníci totiž přesně vědí, jak v zásadě i z nezajímavých dat získat peníze. Mohou například vcelku jednoduše data zablokovat a pak inkasovat výkupné. Pro takový útok už není žádný podnik malý.


Mohlo by vás zajímat: Samoučící programy vstupují do pojišťovnictví. Slibují revoluci


V boji proti kybernetickým útokům na podniky musí jít podle GDV ruku v ruce prevence a pojistná ochrana. Pojištění kybernetických rizik dává šanci zvýšit úroveň bezpečnosti IT. GDV proto vyvinul nezávazné vzorové pojistné podmínky pro kybernetická pojištění, jež jsou vhodné speciálně pro malé a střední podniky (obrat do 50 mil. eur a velikost do 250 zaměstnanců).

Jsou použitelné jak pro lékařské praxe nebo advokátní kanceláře, tak pro řemeslníky a subdodavatele průmyslových podniků. Pojistné plnění se poskytuje nejen v případě krádeže dat a přerušení provozu, nýbrž jsou zahrnuty též náklady na forenzní IT experty a krizovou komunikaci. Tyto vzorové podmínky by měly podle GDV přispět k zahájení účinnějšího boje proti kybernetické kriminalitě.

Pojistitelům by měly usnadnit přípravu nabídek. Pro podniky a pojišťovací makléře mohou být oporou při vyhodnocování nabídek na pojištění. Vzhledem ke stěžejnímu významu správného ocenění kybernetického rizika GDV vytvořil rovněž nezávazný rizikový dotazník.

Zdroj: GDV

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články