Krach maďarské pojišťovny AIM poškozuje i český trh


			Krach maďarské pojišťovny AIM poškozuje i český trh
5.3.2013 Zahraničí

Česká národní banka (ČNB) stále nedisponuje informací maďarského regulátora o tom, zda již bylo zahájeno řízení o odnětí licence pojišťovně AIM Általános Biztosító Zrt. (AIM Pojišťovna). Našemu webu to sdělil zprostředkovatel, který nechtěl být jmenován.

Jak jsme již informovali, AIM Pojišťovna poskytovala přeshraniční služby na území České republiky a byla notifikována pro poskytování těchto služeb v souladu s evropskou legislativou a zákonem o pojišťovnictví.

Zmíněný zákon nařizuje, aby maďarský dohledový orgán, kterým je Hungarian Financial Supervisory Authority (HFSA), informoval dohledové orgány hostitelských zemí o zásadních skutečnostech, týkajících se notifikovaných subjektů. Právě to je oblast, kam bezesporu spadá informace o zahájení a výsledcích řízení o odnětí licence notifikovaného subjektu.


Převod pojistného kmene AIM Pojišťovny

„Je třeba v této souvislosti podotknout, že řízení může být časově náročné a v jeho průběhu musí být řešena i otázka převodu pojistného kmene Pojišťovny v případě, že by vskutku došlo k odebrání licence,“ odpověděl dotyčnému zprostředkovateli odbor ochrany spotřebitele ČNB.

Ten v této souvislosti zdůraznil, že všichni spotřebitelé musí být povinně upozorněni na situaci AIM Pojišťovny, protože to „může mít vliv na další existenci sjednaného produktu.“


Situace, která poškozuje celý trh

Na situaci, která poškozuje pojistný trh a ohrožuje spotřebitele, viditelně nebyla ČNB připravena. Evidentně se to stalo poprvé. Ale nejen to. Předávání informací v rámci EU obecně vázne a mnozí toho stále využívají.

Jednou ze společností, která měla své klienty u AIM, byla Guarenty Group (GG). I o tom jsme již informovali.To nám ostatně firma potvrdila, ale současně s tím uvedla, že v současně době již spolupracuje s BNP Paribas...To se však může týkat pouze nových pojistných smluv.

Teprve insolvenční správce AIM může rozhodnout, co dál s pojistným kmenem.

(Nyní mluvíme o zhruba stovce českých klientů, které GG získala zhruba od června do prosince 2012. Právě těch se tato situace týká).


Rating AIM Pojišťovny

Klientům je nyní AIM Pojišťovna zcela k ničemu. Dostanou pouze možnost přihlásit svůj nárok do konkurzní podstaty (o konkrétním postupu by je měla informovat ČNB).

V této souvislosti se ukazuje, jak velmi je důležitý rating pojišťovny i její finanční síla.

Tedy údaje, které  většině klientů nic neříkají. Patří mezi ně bohužel i ti, kteří uzavřou smlouvu telefonicky a další detaily je nezajímají. Ne vždy je rychlost tou největší předností. Možná je dobré u takového jednání přece jen trochu víc přemýšlet.

Nízké ratingové číslo by mělo být pro všechny potenciální klienty varováním stejně jako podíl na trhu, který v tomto případě dosahoval jen 1,5 %...

Maďarský dohledový orgán odebral pojišťovně licenci letos 28. ledna 2013. Důvodem byl dramatický pokles kapitálu. Pojišťovna měla okolo 185 000 klientů.

Dagmar Šístková

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Guarenty Group v problémech?

Raduš,  10. 3. 2013

https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-vypis?subjektId=isor%3a414537&typ=full&klic=5smvq7 TAK SE PODÍVEJME DO OR! PROSINEC 2012 PŘICHÁZÍ JEDNATEL KOLLER O 100% PODÍL A 27.2.2013 MUSEL ZBYLÝCH 95% ZASTAVIT! TEDY SE DÁ PŘEDPOKLÁDAT FINANČNÍ NEDOSTATEČNOST!!!

Na webu Guarenty Group stále bez upozornění!

Jiří Kučera,  5. 3. 2013

Chci hlásit škodnou událost, infolinka je bez provozu a na webu Guarenty Group žádná informace k přihlášení se nějakému správci není. Jak postupovat abych se nepřipravil o nárok výplaty?

Jak reagovat?

Dagmar Šístková,  6. 3. 2013

Dobrý den, píšete, že byste chtěl nahlásit pojistnou událost. To možné není, AIM pojišťovna v tuto chvíli čeká na přidělení likvidátora, kterého vybere maďarský dohledový orgán. U něj pak můžete uplatnit své nároky. Vše by měla upřesnit ČNB.

RSS

Související články