Rusko a Ukrajina: Napětí na hranicích negativně ovlivňuje riziko podnikání


			Rusko a Ukrajina: Napětí na hranicích negativně ovlivňuje riziko podnikání
10.2.2022 Zahraničí, Škody

Rusko od listopadu 2021 shromažďuje vojáky v blízkosti ukrajinských hranic a diplomatická jednání zatím vysoké napětí nerozptýlila. Západ je nadále odhodlán udržet NATO otevřené novým členům, čímž odmítá bezpečnostní požadavek Ruska. Minulý týden Rusko získalo implicitní podporu Číny a diplomatická jednání pokračují. Okolnosti jsou značně nejisté a napětí mezi Ukrajinou a Ruskem nebylo od roku 2014, který byl poznamenán anexí Krymu a válkou v Donbasu, nikdy vyšší.

Za těchto nejistých okolností je riziko eskalace vysoké. Na vyhrocení situace pravděpodobně USA a EU zareagují uvalením nových sankcí na Rusko. USA údajně dokončují sankce, které by se mohly zaměřit na finanční instituce a/nebo zavést kontroly exportu, které by omezily přístup k západním technologiím a/nebo odřízly zemi od mezinárodního platebního systému SWIFT. To je ovšem považováno za nepravděpodobný scénář. Rusko na uvalení sankcí pravděpodobně zareaguje protiopatřeními, která by ovlivnila ekonomiku EU, již nyní zasaženou vysokými cenami energií.

Rusko a Ukrajina Napětí na hranicích negativně ovlivňuje riziko podnikání 1


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Nastává éra deglobalizace společnosti


Vysoká nejistota negativně ovlivňuje riziko nesplácení pohledávek v důsledku zhoršení rizika podnikatelského prostředí, řízeného oslabením ukrajinské hřivny a ruského rublu (viz graf). Ostatní ukazatelé zatím zůstaly z velké části nedotčené, i když dlouhodobá nejistota pravděpodobně nepříznivě ovlivní ekonomickou aktivitu. Nicméně podle posledních odhadů (založených na předpokladech, že nedojde k širšímu konfliktu) se očekává jen mírné zpomalení růstu reálného HDP.

Podle Světové banky by se mělo reálné HDP Ruska a Ukrajiny v roce 2022 zvýšit, respektive o 2,4 % (ze 4,5 % v roce 2021) a o 3,2 % (z 3,4 % v roce 2021). V obou zemích roste míra inflace (v prosinci 2021 vzrostla na 8,4 % v Rusku a na 10 % na Ukrajině). Tento vzestup však začal již dříve, než došlo k nárůstu napětí. V důsledku toho obě centrální banky v roce 2021 zvýšily svou základní úrokovou sazbu. I když nejistoty v obou zemích vzrostly, je tak zasažen především směnný kurz. Vývoj ostatních ukazatelů je z velké části tažen jinými faktory (např. globálním inflačním tlakem spolu s vysokými cenami komodit a překážkami dodavatelského řetězce a situací okolo covid-19).


Mohlo by vás zajímat: ČAP k výsledkům roku 2021: Trh meziročně rostl o 4,4 %


V neposlední řadě je třeba poznamenat, že makroekonomické základy Ruska jsou velmi silné. Za prvé má země vynikající likviditu s nízkým krátkodobým zahraničním dluhem a vysokou úrovní devizových rezerv. Za druhé jsou to velmi solidní veřejné finance; veřejný dluh se v roce 2021 pohyboval pod 20 % HDP. A za třetí je běžný účet v přebytku a bankovní sektor je nezávislý na externím financování. 

Ekonomické základy Ukrajiny jsou slabší než ruské, ale jsou na tom mnohem lépe než v roce 2014. Směnný kurz je nyní skutečně flexibilní, což znamená, že se devizové rezervy v případě vnějšího šoku neocitnou pod silným tlakem. Také Ukrajinská centrální banka je nezávislejší. Díky schválení (velmi zpožděné) první dávky pohotovostního režimu MMF v listopadu 2021 a alokaci SDR v srpnu 2021 se hrubé devizové rezervy zvýšily v prosinci 2021na 29,4 miliardy USD. I tak se letos očekává prohloubení deficitu běžného účtu na 2,7 % HDP (z 0,1 % v roce 2021). I veřejné finance jsou v lepším stavu než v roce 2014, protože veřejný dluh dosáhl v roce 2021 zhruba 50 % HDP. A totéž platí pro bankovní sektor, který má nyní kladnou pozici zahraničních aktiv. I když nedochází k žádné okamžité změně v klasifikaci rizik zemí, je za stávajících okolností výhled pro rating podnikatelského prostředí negativní.

Pascaline della Faille
Analytik Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články