Sucho ovlivňuje agrární podnikání v Brazílii a Argentině. Cena kávy roste!


			Sucho ovlivňuje agrární podnikání v Brazílii a Argentině. Cena kávy roste!
13.10.2021 Spektrum, Zahraničí

Střední a jižní Brazílii postihlo silné sucho především v oblasti povodí řeky Paraná. Situace pravděpodobně negativně ovlivní půdní podmínky a dostupnost vody na poměrně dlouhé období. Brazilské úřady proto vyhlásily nouzový stav pro oblast povodí řeky Paraná a všechna odvětví v tomto regionu, která sucho zasáhlo. Nouzový stav by měl trvat do listopadu 2021.

Situace negativně ovlivňuje většinu úrody v regionu. Zasažena již byla produkce cukrové třtiny, kukuřice, pomerančů a v některých regionech je úplně ohrožena i produkce kávy. To tlačí ceny nahoru a podporuje inflaci. Vzhledem k významu Brazílie na globálním trhu s komoditami stoupají ceny i na globální úrovni.

Zvýšení cen obilí zvyšuje náklady chovatelů hospodářských zvířat. Sucho navíc ovlivňuje i výrobu energie, protože 65 % elektřiny se vyrábí ve vodních elektrárnách. Nucený přechod na dražší, tepelnou výrobu elektřiny, zvyšuje cenu elektrické energie pro koncové uživatele zhruba o 40 %. 


Mohlo by vás zajímat: Pojistný obzor: Novinky v evidenci skutečných majitelů


Káva vzbuzuje obavy, sója láme rekordy

Sucho ovlivňuje agrární podnikání v Brazílii a Argentině. Cena kávy roste 1

Kromě sucha poškodily kávovníky i červencové mrazy, což zvýšilo riziko ještě nižší produkce kávy v následujících letech (2022 – 23), Výsledkem je zvýšení cen a obchodníci se obávají, že mnoho zemědělců a vývozců nedodrží své dodací smlouvy. Úroda další významné brazilské plodiny – sóji – žádný pokles produkce nevykazuje, a naopak by měla dosáhnout rekordní hodnoty, protože vyšší ceny přiměly zemědělce k rozšíření osázených ploch. Výhled je proto příznivý a v letech 2021/22 se opět očekává rekordní produkce.

Sucho ovšem netrápí jen Brazílii. Řeka Paraná je v Argentině na historicky nejnižší úrovni, což komplikuje přepravu zemědělského zboží. Řekou prochází 80 % argentinského zemědělského exportu a ceny dopravy proto rostou, což ztěžuje logistiku výrobců. A stejně jako v Brazílii, i v Argentině sucho negativně ovlivňuje produkci elektrické energie. 

Florence Thiery
Analytik Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články