Epidemie kriticky zasáhla sektor spotřební elektroniky a IT


			Epidemie kriticky zasáhla sektor spotřební elektroniky a IT
9.10.2020 Spektrum, Koronavirus

V oboru informačních technologií dominuje dodavatelskému řetězci Čína, která hraje v montážích elektronických zařízení významnou roli. Ve chvíli, kdy Čínu jako první zemi zasáhl covid-19, došlo k významnému narušení dodavatelského řetězce.

Pandemie posléze vypukla i v dalších asijských a evropských zemích a přinutila vlády sáhnout k drastickým opatřením, jako je uzavření hranic, což pro mezinárodní dodávky znamenalo další překážky. Počínaje červencem nastalo v Číně rychlé oživení vývozu, který vedle lékařského vybavení zahrnuje především počítače a zdá se, že se většina problémů v souvislosti s dodavatelskými řetězci v Číně vyřešila.

Uzávěry (tzv. lockdown) zavedené v evropských zemích zamezily mnoha lidem v přístupu na jejich pracoviště, což ovlivnilo výrobu. Uzavření některých obchodů a omezení volného pohybu osob zabránilo lidem v plánovaných nákupech. Na začátku pandemie, kdy řada lidí začala pracovat a studovat z domova, stoupl výrazně prodej počítačů a kancelářského vybavení, zatímco výroba uvázla téměř na mrtvém bodě. I přes tento krátkodobý nárůst bude ztráta příjmů v kombinaci s nejistotou a dočasným znemožněním fyzického nákupu některého zboží v konečném součtu letos znamenat pokles prodeje ICT zboží.


Mohlo by vás zajímat: Tahle země je pro starý!


Graf zobrazuje předpokládaný dramatický pokles výroby v sektoru spotřební elektroniky a ICT v roce 2020.  Produkce Rakouska a České republiky by dle odhadů měla klesnout o 7 %, těsně za ní následuje s šestiprocentním poklesem Německo a Slovensko. Polská výroba spotřební elektroniky by se měla snížit o 5 % a maďarská o 1,5 %[1]. V neposlední řadě hraje při snižování prodeje ICT zboží důležitou roli i zhoršení výrobní aktivity - zejména v  sektoru automotive, který obvykle odebírá velké množství elektronických výrobků.

Epidemie kriticky zasáhla sektor spotřební elektroniky a IT

Hlavní rizika

V maloobchodním segmentu by pokrizová ztráta kupní síly domácností mohla povzbudit tendenci k nahrazení počítačů, notebooků a jiných zařízení pouze jedním smartphonem. Mnoho spotřebitelů si navíc během uzávěr zvyklo nakupovat online a budou v tom nadále pokračovat. Společnosti, které se novému trendu nedokážou přizpůsobit, zůstanou stranou. Nejistota ohledně vývoje pandemie a ekonomické situace pak zřejmě povede k vyšším preventivním úsporám a preferenci menších nákupů nebo k jejich odložení. Spotřebitelé budou hledat cesty jak ušetřit peníze a mohou obrátit svou poptávku k levnějším značkám. Také transformace mezinárodního dodavatelského řetězce zaměřená na obnovení výroby a zabránění budoucímu narušení řetězce může dále navýšit náklady evropských firem.


Mohlo by vás zajímat: Olav Jones: Hlavní povinností pojišťovny je zajistit, aby dostála svým slibům


Přestože došlo k oživení výrobního průmyslu, jeho aktivita je stále v útlumu – to je zejména případ automobilového průmyslu, který krize zasáhla obzvlášť tvrdě. Nejspíš bude trvat několik let, než se výroba a prodej automobilů vrátí na úroveň před pandemií, což zároveň omezuje oživení sektoru ICT. Odvětví ICT navíc ovlivní i Brexit a napětí v obchodních vztazích USA a Číny, které se projeví uvalením dovozních cel a sankcemi zaměřenými na některé společnosti. Zatímco na Německo budou tyto dopady přímé, Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko pocítí jejich dopad zprostředkovaně.

Závěr

Dokud nebude k dispozici buď vakcína nebo účinná léčba nemoci covid-19, bude sektor ICT zažívat značnou nejistotu. Nový nástup infekce může ohrozit křehké oživení ve státech, kde se už ekonomická aktivita zvýšila anebo prodloužit pokračující zpomalení v zemích, které jsou stále pod silným tlakem. V sektoru ICT by takový scénář mohl na straně dodavatelů vést k dalšímu narušení dodavatelského řetězce a k narušení výroby. Taková situace by znamenala další tlak na spotřebitelskou poptávku stejně jako na výrobní průmysl, který je dalším významným odběratelem elektroniky.

Matthieu Depreter
Analytik společnosti Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články