Credendo: Dodavatelské řetězce globálně pociťují dopady epidemie koronaviru


			Credendo: Dodavatelské řetězce globálně pociťují dopady epidemie koronaviru
4.3.2020 Spektrum

Rozšiřování koronaviru napříč Čínou si již vybírá svou daň nejen na zdraví a lidských životech, ale silně ovlivňuje i ekonomiku. A očekává se, že dopady budou značné. Vedle domácího šoku, jehož příčinou je pokles spotřeby, přerušení provozu podniků a ochromení dopravy, má situace důsledky i mimo Čínu. Jde o narušení světových dodavatelských řetězců, a to vzhledem k dominantnímu postavení Číny v globálním výrobním průmyslu. Snížení vývozu směrem do Číny, protože místní průmysl běží pomalejším tempem, a ztráty z cestovního průmyslu.

Situace v Číně

Čínské provincie, které byly nejvíce zasaženy odstávkami továren, reprezentují převážnou část čínského zpracovatelského průmyslu. Oficiálně se sice Číňané vrátili 10. února po prodlouženém volnu do práce, ale řada společností stále ještě výrobu neobnovila. Ať už kvůli preventivním opatřením, aby zabránily šíření nákazy nebo kvůli nedostatku zaměstnanců, kteří musí zůstat v karanténě. Místní úřady stále omezují pohyb osob a pracovní síly chybí.

Vzhledem k povaze průmyslových odvětví v postižených provinciích je jasné, že situace nejvíce postihne výrobu v automobilovém průmyslu, elektronice a IT. V této souvislosti se budou snižovat dodávky výrobků, jako jsou grafické karty nebo základní desky. Průmysl smartphonů je těžce zasažen jak na straně poptávky, protože na prodeje má negativní vliv ochromená spotřeba, tak na straně produkce kvůli uzavření výrobních závodů. Například více než jedna ze tří továren dodávajících Applu sídlí v čínských městech, ve kterých byl provoz továren přerušen.


Mohlo by vás zajímat: Cestovní pojištění ve stínu koronaviru. Na co si dát pozor?


Pokud jde o automobilový průmysl, byla většina čínských automobilek uzavřena. Několik z nich mezitím zahájilo výrobu, ale mnoho stále není v provozu. Stejně tak je výrazně ovlivněna textilní výroba a strojírenství. A následky epidemie jsou bolestivé i pro sektor služeb. Pod velkým tlakem je domácí maloobchod a gastronomický sektor. Dopravní služby a aerolinie okamžitě zasáhla cestovní omezení a strach mezi lidmi téměř okamžitě. Dvě třetiny letadel čínských leteckých společností jsou údajně uzemněny a firmy proto kvůli napjatým rozpočtům hledají možnosti refinancování.

Situace mimo Čínu

Mimo Čínu lze očekávat narušení dodavatelských řetězců ve výše uvedených odvětvích. Světový průmysl je totiž na čínském zboží značně závislý - asi 25 % celosvětového exportu elektrických strojů a zařízení pochází z Číny. To již pocítila automobilka Hyundai, která jako první světový výrobce musela zastavit výrobu v Jižní Koreji, protože továrnám začaly docházet čínské díly. Dodavatelé v Číně minulý týden výrobu již obnovili, a proto by měla většina automobilek v Jižní Koreji výrobu obnovit. Ale například Fiat Chrysler minulý týden uvedl, že kvůli přerušení dodávek součástek z Číny musel dočasně zastavit provoz továrny v Srbsku. Problémy s přepravou materiálu z Číny hlásí také textilní továrny ve Vietnamu a Bangladéši.


Mohlo by vás zajímat: Miloš Velíšek: Konkurenční mír v autopojištění nikdy nezavládl, a proč taky


Kromě narušení dodavatelských řetězců z důvodu nedostatku produktů z Číny se očekává i snížení vývozu do Číny. Zatímco dovoz produktů z Číny by se teprve měl snížit, pro komodity je už situace bolestivá. Vedoucí pracovníci některých největších čínských rafinérií odhadují, že poptávka po ropě v únoru oproti loňskému roku poklesla o 25%, což představuje 3% světové spotřeby ropy. V důsledku toho klesly ceny ropy a cena ropy Brent se od začátku roku snížila zhruba o 15 %. Největší čínský dovozce zemního plynu, China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) vyhlásil force majeure, tedy zásah vyšší moci, aby dočasně pozastavil své smlouvy.Credendo, koronavirus

Ke stejnému kroku sáhlo i několik čínských obchodníků s mědí, aby mohli zrušit nebo odložit přepravu z Chile do Nigérie. A lze očekávat, že stejně bude postupovat stále více čínských společností. Před tímto rizikem by tak měly být na pozoru společnosti, které mají s čínskými firmami uzavřené dohody obsahující nejasná ustanovení o vyšší moci.

Začíná se také projevovat dopad epidemie na lodní dopravu. Objednávky lodní přepravy v největších čínských přístavech od poloviny ledna výrazně klesly. Mnoho linek oznámilo blank sailings (plavby, které dopravce zrušil, což znamená, že plavidlo nebude k dispozici pro vykládku nebo nakládku zboží). Zrušení plaveb do Číny má zabránit šíření koronaviru do dalších přístavů podél lodních tras. Rušení plaveb spolu s odstavením výroby znamená, že v mnoha případech uvízly kontejnery určené pro čínské trhy na palubách lodí nebo se musí nakládat na alternativních místech, případně zůstávají v různých přístavních skladištích. Vzhledem k velkému počtu Číňanů, kteří cestují do zahraničí a strachu z epidemie, také výrazně utrpí odvětví cestovního ruchu. Globální ekonomika se tak virem nakazí a nejspíš to bude horší než obyčejný kašel… Ekonomický dopad epidemie bude ale diktovat zejména její délka.

Florence Thiéry
Analytik společnosti Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články