Saúdská Arábie: Útoky na ropná zařízení zvyšují napětí v Perském zálivu


			Saúdská Arábie: Útoky na ropná zařízení zvyšují napětí v Perském zálivu
16.10.2019 Spektrum, Zahraničí

Nedávné útoky na saúdskoarabská ropná zařízení ilustrují narůstající napětí v Perském zálivu. Po útocích došlo ke snížení těžby ropy o polovinu, tedy o pět milionů barelů denně. To představuje zhruba 5 % celkové denní celosvětové produkce. Výsledkem byl okamžitý nárůst cen ropy. USA a Saúdská Arábie obviňuje z organizace útoků Írán. Ten totiž podporuje jemenské povstalce, kteří se k útoku přihlásili.

Napětí v oblasti Perského zálivu již nějakou dobu roste s tím, jak se zvyšuje geopolitické nepřátelství mezi Íránem na jedné straně a USA, Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty (SAE) na straně druhé. Po odstoupení od jaderné dohody v květnu 2018 zavedly Spojené státy proti Íránu bezprecedentní sankční režim. Podle USA Írán zvýšil prostřednictvím svých zástupců napětí v regionu.

USA jej podezřívají ze zodpovědnosti za řadu malých raketových útoků v Iráku a za květnové a červnové útoky na lodě u pobřeží Spojených arabských emirátů. Spojené státy se rovněž domnívají, že Írán připravil útoky na saúdskoarabská ropná zařízení a letiště, které ve stejném období prováděli jemenští povstalci. Nebývalý rozsah nejnovějších útoků na Saúdskoarabská ropná zařízení značně zvyšuje možnost odpovědi „oko za oko, zub za zub“.


Mohlo by vás zajímat: Jak se v čase vyvíjelo pojištění proti terorismu?


Pro Saúdskou Arábii je ale hlavním problémem skutečnost, že útoky ovlivňují vnímání rizika podnikání v zemi. A saúdskoarabské úřady jsou si toho dobře vědomy. Z jejich opatrné reakce po útocích na lodě u saúdskoarabského pobřeží bylo zřejmé, že nechtějí vyvolat nejistotu u investorů v regionu. Saúdská Arábie se navíc v rámci plánu Saúdské vize 2030 snaží do země přilákat další investory, protože investice jsou již od roku 2017 nedostatečné. Bude se proto snažit omezit i dopad na nejistotu investorů. Vzhledem k rozsahu útoků je ale určitá reakce nevyhnutelná.

Credendo

Aby se zmírnil očekávaný dopad útoků na světové ceny ropy, musela by Saúdská Arábie udělat dvě věci. V první řadě by musela trhu poskytnout další dodávky ropy a rychle obnovit výrobu a nahradit zásobami část předešlé produkce.  USA uvedly, že by mohly využít nouzové zásoby v případě, že Saúdská Arábie nebude schopna rychle opravit způsobené škody.


Mohlo by vás zajímat: ČNB: Evropská rada pro systémová rizika varuje Česko!


A za druhé by Saúdská Arábie musela přesvědčit trhy, že je výskyt podobných útoků v budoucnu nepravděpodobný. V opačném případě bude cena ropy s ohledem na nejistotu vyšší. V tomto bodě bohužel není pravděpodobnost úspěšnosti příliš vysoká. Útoky tak na nějakou dobu nejspíš povedou ke zvýšení cen ropy.  Nicméně i na toto zvýšení cen je nutné se dívat z širší perspektivy. Aktuální ceny se kvůli útokům zvýšily jen na úroveň z letošního května, od kdy pomalu klesaly.

Jan-Pieter Laleman
Analytik Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články