Tento stav se ovšem rychle mění. S ohledem na nové předpisy by se využívání solárních panelů na střechách komerčních budov mělo například v Evropské unii do roku 2050 zhruba zdvojnásobit. V USA zase zákon o snižování inflace (US Inflation Reduction Act) zahrnuje řadu pobídek k rozšíření využívání solární energie.
Mohlo by vás zajímat: ČAP ke 3Q 2024: Pojišťovnám dramaticky rostou náklady na pojistné plnění
Za normálních provozních podmínek střešní fotovoltaické systémy, pokud jsou správně konstruovány, navrženy a udržovány, nepředstavují rizika pro zdraví, bezpečnost a životní prostředí. Nicméně střešní solární panely zvyšují rizikový potenciál ve srovnání s pozemními systémy. Fotovoltaické panely mohou způsobit škody na majetku a v komerčních budovách to může vyústit do přerušení provozu.
Dále se ve sledovaném sdělení upozorňuje, že zajišťovna Swiss Re soustavně sleduje vývoj rizik v oblasti energetické transformace. Pokud jde o střešní solární panely, existují podle jejího poznání tři široké kategorie rizik:
- instalace a údržba fotovoltaických systémů: chybné ovládání solárních instalací může vyvolat požár. I když to nastane zřídka, tak následky mohou být velmi závažné,
- budova/střešní konstrukce a stavební materiály: střechy by měly být nehořlavé a přístupné,
- klimatické riziko a škody způsobené přírodní katastrofou: vichřice a krupobití mohou způsobit značné škody na fotovoltaických systémech; tato pojistná nebezpečí by mohla být v souvislosti se změnou klimatu regionálně závažnější.
Mohlo by vás zajímat: Klasický, nebo vyvýšený okruh? Češi mají raději rozhled a preferují klasiku
K tomu je nutno dodat, že v samotné výše zmíněné publikaci je provedena hlubší analýza hlavních příčin škod týkající se komerčních střešních solárních instalací a je specifikováno účinné řízení rizik tak, aby bylo dosaženo solární připravenosti budov.
Zájemcům o tuto problematiku lze doporučit prostudování celé publikace ZDE.
Komentáře
Přidat komentář