Švédsko: Povedou dopady pandemie ke zvýšení penzí?


			Švédsko: Povedou dopady pandemie ke zvýšení penzí?
15.4.2021 Zahraničí

Portál Versicherungswirtschaftheute přinesl zajímavou informaci, podle které se ve Švédsku kvůli snížení doby dožití způsobeném epidemií (možná) zvýší důchody.

Dlouhodobý trend byl takový, že dlouhověkost, resp. doba či délka dožití, se každým rokem zvyšovala. Ovšem podle hlavního aktuára Švédského penzijního úřadu Erlanda Ekhedena by mohl rok 2020 tento trend zlomit. Podle příslušných sdělovacích prostředků tento úřad „plánuje“, že v příštích pěti letech by se mohly důchody mírně zvyšovat. Důvodem je, že předpokládaná délka života se na základě dopadů COVID-19 ve Švédsku lehce snižuje.

První prognózy, jež musejí být ještě validovány na základě oficiálních statistických údajů, ukazují po příslušných kalkulacích na pokles předpokládané délky života o 1 %, a to jak u mužů, tak i u žen.


Mohlo by vás zajímat: Počty poradců v 1Q 2021: Pouze TOP 3 se nemění


Základní důchod[1] je ve Švédsku založen na ročních platbách do penzijního systému, které jsou odvislé od příjmu. Jeho výše se kalkuluje podle švédských statistických tabulek zachycujících předpokládanou délku života za období pěti let. Bere se ale rovněž v úvahu úmrtnost za posledních pět let. To znamená, že možné snížení délky života v roce 2020 se od roku 2022 prosadí na pět let do kalkulace výše důchodu.

Podle Švédského penzijního úřadu lze dospět k závěru, že ve srovnání s normálním trendem vývoje délky života by mohl pravděpodobně nový důchodce, tedy při zohlednění změny v roce 2020, získat od roku 2022 u základního důchodu o 2–4 EUR více (měsíčně).


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Neserióznost je metla pojišťovnictví


V segmentu tzv. důchodu založeného na pojištění, tj. povinného doplňkového penzijního pojištění spojeného s fondy, je kalkulace výše penze založena na prognóze budoucí úmrtnosti. Tato prognóza se ovšem na základě COVID-19 nemění.

Švédský penzijní systém se skládá ze tří pilířů. První pilíř tvoří národní veřejný systém, druhý zaměstnanecké penze a třetí soukromé spoření/pojištění. Výše uvedený článek se týká výhradně veřejného důchodového pojištění, do něhož patří jak základní důchod, tak zmíněné povinné doplňkové penzijní pojištění spojené s fondy.


[1] Anglický pojem – „income pension“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články