Útoky na počítačová data a pojištění – jde to dohromady?


			Útoky na počítačová data a pojištění – jde to dohromady?
4.8.2011 Zahraničí

Bezpečnostní experti odhalili největší sérii útoků na počítačová data. Hackeři pronikli do sítí 72 organizací, včetně Spojených národů, mnoha vlád a společností po celém světě.

Bezpečnostní společnost McAfee Inc, která odhalila tyto průniky, nevěří, že by za útoky byl jeden člověk, ale odmítla označit, kdo za těmito útoky stojí. Bezpečnostní expert, který byl informován o těchto útocích uvedl, že důkazy ukazují na Čínu.

Do dlouhého seznamu obětí posledních pěti let patří vláda Spojených států, Tchaj-wanu, Indie, Jižní Koreje, Vietnamu a Kanady. Mezi postiženými je i Mezinárodní olympijský výbor (IOC), Světová antidopingová agentura a řada firem, počínaje těmi, jež se zabývají vojenskými zakázkami, až po ty, které vyrábějí high-tech technologie.

V případě Spojených národů se hackeři vloupali do počítačového systému sekretariátu společnosti v Ženevě v roce 2008 a téměř dva roky tiše pročesávali stohy tajných dat, uvedla McAfee.

Mimořádná drzost pachatelů

"Byli jsme překvapeni nejen obrovskou rozmanitostí obětí, ale i drzostí pachatelů," uvedl Dmitri Alperovitch ze společnosti McAfee ve čtrnáctistránkové zprávě, kterou včera vydali.

"Co se děje se všemi těmito údaji, to je dosud otevřenou otázkou. Nicméně, pokud nebude ani zlomek z nich použit k vytvoření lepších konkurenčních produktů či k porážce konkurenta v klíčovém jednání, představuje ztráta masivní ekonomickou hrozbu," tvrdí se ve zprávě.

"Společnosti a vládní agentury jsou napadány každý den. Bezohledná konkurence je připravuje o ekonomické výhody i národní tajemství," řekl Alperovitch agentuře Reuters a dodal: "Jedná se o největší transfer bohatství v oblasti duševního vlastnictví v historii. Jeho rozsah je opravdu děsivý."

Cesta vede do Číny?

Jim Lewis, počítačový expert Centra pro strategická a mezinárodní studia řekl, že za kampaní stojí velmi pravděpodobně Čína, protože některé informace byly předmětem zvláštního zájmu Pekingu.

"Všechno ukazuje na Čínu. Mohli to být také Rusové, ale víc důkazů směřuje k Číně než do Ruska,“ dodal Lewis.

McAfee odmítli komentovat, zda by Čína byla odpovědná za útoky.

A pojištění?

Pojištění proti takovým útokům existuje. Makléři ale musí lépe porozumět internetovým rizikům, vysvětluje na stránkách společnosti Lloyd´s Chris Newton, specialista na tato rizika ze společnosti Aquila Underwriting.

Na dotaz, zda roste poptávka po pojištění proti těmto rizikům (cyber risk), Chris Newton uvedl, že pojem „cyber“ znamená různé věci pro různé lidi.

Před deseti lety společnosti zajímala především ochrana proti virům, zatímco dnes jde hlavně o bezpečnost sítí, karetních transakcí, včetně ochrany osobních dat klientů. A v těchto oblastech zájem o pojištění rychle roste, dodal Chris Newton.

Pojišťovny pracují na vývoji produktů, které by poskytly pojistné krytí pro tyto druhy rizik, ale požadavky zákazníků se velmi liší podle toho, o jaké firmy jde. Například maloobchod je zaměřen především na bezpečnost kreditních karet a ochranu související infrastruktury, zatímco finanční instituce a poskytovatele zdravotní péče mnohem víc zajímá bezpečnost údajů o klientech.

Mnoho společností převedlo tuto starost jinam díky outsourcingu. Právě tyto společnosti nyní projevují větší zájem o hrozící rizika a důsledky toho, že by se data mohla ocitnout v nesprávných rukou.

(Mimochodem, i když české pojišťovny převedou správu dat na jiné společnosti, zodpovědnost za jejich bezpečnost i dál zůstává na bedrech pojišťoven – pozn. red.)


Reuters, Lloyd´s

 

Zdroj: Reuters, Lloyd´s

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články