Vyjádření rumunských úřadů k úpadku CITY Insurance


			Vyjádření rumunských úřadů k úpadku CITY Insurance
24.9.2021 Zahraničí, Škody

Úřad pro finanční dohled na rumunským finančním trhem (ASF) rozhodl o zamítnutí krátkodobého plánu financování a plánu ozdravení pojišťovny CITY Insurance, o odebrání její provozní licence, o vyhlášení platební neschopnosti a o podání návrhu na zahájení konkurzního řízení. CITY Insurance je s 20% podílem největším hráč na místním trhu. V pojištění motorových vozidel má dokonce 45 % podíl.

Nicu Marcu, předseda Úřadu pro finanční dohled, k rozhodnutí odebrat CITY Insurance S.A. licenci k provozování pojišťovací činnosti uvedl: „CITY Insurance S.A. se nachází ve fázi úpadku. Od prvního dne svého mandátu předsedy Úřadu jsem si dal za úkol důsledně prosazovat zákony a zastavit nesrovnalosti na pojistném trhu a ujišťuji vás, že ve svém úsilí budu pokračovat. Všechna naše rozhodnutí ohledně City Insurance jsou založena na rozsáhlých odborných šetřeních, věcných důkazech a podpoře orgánů činných v trestním řízení v Rumunsku, ale i v dalších zemích."


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2020 v Česku dle oPojištění.cz


Národní svaz pojišťoven a zajišťoven v Rumunsku (UNSAR) oznámil, že rozhodnutí Úřadu pro finanční dohled o odebrání provozní licence pojišťovně CITY, která není členem tohoto svazu, vzal na vědomí. „Dopad této situace je jistě značný, ale trh s pojištěním MTPL v Rumunsku bude nadále fungovat a tuto situaci zcela jistě zvládne. Držitelé pojistných smluv vydaných společností CITY Insurance a poškození jsou chráněni zákonem prostřednictvím ochranného mechanismu vybudovaného právě kvůli tomuto účelu," uvedli zástupci UNSAR.

„Současně nadále podporujeme legislativní iniciativy, které jsou ve prospěch spotřebitelů a zajišťují optimální a udržitelný rámec fungování ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Proto vítáme zahájení veřejné debaty o návrhu mimořádného nařízení, kterým se mění a doplňuje zákon č. 213/2015 o Pojišťovacím garančním fondu (FGA), kterým se mění lhůta, v níž je fond oprávněn provádět platby ze svých aktiv poškozeným. Toto nově zavedené ustanovení je dalším opatřením na ochranu klientů před důsledky platební neschopnosti daného pojistitele," dodali zástupci UNSAR.


Mohlo by vás zajímat: Pojistný obzor: Co přináší připravovaná evropská regulace umělé inteligence?


Rovněž Rumunská kancelář pojistitelů motorových vozidel (BAAR) oznámila, že byla informována o odebrání provozní licence pojišťovně CITY, mezi jejíž klienty patří téměř 3 miliony majitelů automobilů. BAAR se domnívá, že vzhledem k tomu, že pojišťovna již nesplňovala ukazatele solventnosti, tj. minimální kapitál, a byla v platební neschopnosti, je odnětí jejího povolení Úřadem pro dohled nad pojišťovnami v souladu s právními předpisy a obecnými pravidly správy v odvětví.

„Jsme přesvědčeni, že všichni klienti s pojistnými smlouvami uzavřenými u pojišťovny CITY budou v případě potřeby využívat odškodnění prostřednictvím Garančního fondu pojištění. BAAR všechny ujišťuje, že i v této situaci bude jednat pouze v souladu se zákonem, ale také s nejvyššími standardy profesionality a efektivity, bez byrokratických překážek. Jsme přesvědčení, že rumunské pojišťovnictví dosáhlo takové vyspělosti, zkušeností a úrovně regulace, která mu umožňuje překonat dopady jakékoli dysfunkce, která může v daném okamžiku na trhu nastat. Společně se státními orgány tento nepříjemný okamžik zvládneme optimálním způsobem,“ uvedl prezident BAAR Madalin Rosu.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zprava ČAP: Předepsané pojistné členů vzrostlo o 3,2 % na 141,2 mld. Kč


Pojišťovna City nedodržela ozdravnou strategii, kterou úřad požadoval už v červnu. Podle této strategie měla pojišťovna do 6. září navýšit svůj kapitál o 150 milionů EUR. Načež nizozemský investor I3CP koncem srpna informoval, že upsal nové akcie v hodnotě právě požadovaných 150 milionů EUR s cílem navýšit touto cestou kapitál City. Nakonec však peníze do Rumunska nepřišly. Už v květnu 2021 lokální regulátor ASF uvalil na City zvláštní správu v souvislosti s finančními problémy pramenícími z nedostatečných rezerv. Deficit kapitálu, který byl doposud společností pomocí podvodných schémat zatajován, činí asi 170 milionů EUR (845 milionů RON).

City Insurance je jedinou pojišťovací společností v Rumunsku, jež není spojena s některou z mezinárodních skupin. Loni byla jedničkou na trhu s předepsaným pojistným ve výši 470 milionů EUR (2,3 miliardy RON). Pojišťovnu City ovládá z 85 % prostřednictvím společnosti Vivendi International registrované ve Švýcarsku Dan Odobescu, což je švagr bývalého premiéra Adriana Nastaseho.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články