Jak zákon definuje zájezd
Zájezdu se také někdy říká „soubor služeb cestovního ruchu“, tedy kombinace alespoň dvou nebo více různých druhů služeb cestovního ruchu pro jednu cestu či dovolenou. Službou cestovního ruchu je poté:
- a) doprava,
- b) ubytování, které není součástí dopravy,
- c) nájem automobilu, motocyklu nebo jiného motorového vozidla, nebo
- d) za určitých okolností i jiná služba z oblasti cestovního ruchu (výlety, prohlídky s průvodcem apod.).
Je jedno, jestli jste si zájezd zakoupili již jako připravený balíček nebo byl sestavený podle vašeho přání. Důležitým bodem je, že jde alespoň o dvě služby cestovního ruchu, které nabízí jeden obchodník či jedno prodejní místo za celkovou cenu. Nebo pokud se tyto služby inzerují/prodávají formou balíčku nebo v rámci jednoho rezervačního systému.
Mohlo by vás zajímat: Orgány dohledu a přístupy k řešení mezery v ochraně v případě pandemie
Samostatné cestovní služby
Pokud nejsou uvedené podmínky splněny, nejedná se o zájezd, nýbrž samostatné služby cestovního ruchu. Typicky jde o případy, kdy si zvlášť zarezervujete hotel, ale dopravu si zajišťujete sami (tj. sami si koupíte letenky či se dopravíte vlastní dopravou).
Přestože se může na první pohled zdát lhostejné, zda si člověk obstaral dopravu, ubytování a další nezbytné věci „na vlastní pěst“ nebo je zakoupil od cestovní kanceláře, z právního hlediska je v tom podstatný rozdíl.
Klíčové rozdíly
Zásadní výhodou zájezdu je skutečnost, že je upraven evropskými předpisy jako zvláštní druh služby. A její poskytování se v celé EU řídí stejnými základními pravidly. Za řádnou realizaci všech cestovních služeb zahrnutých v zájezdu odpovídá poté jediná osoba – pořadatel.
V případě sjednání cestovních služeb odděleně uzavíráte několik samostatných smluv (smlouva o ubytování, smlouva o přepravě apod.) s různými subjekty. To znamená, že se tyto smlouvy mohou řídit rozličnými právními předpisy cizích států.
Mohlo by vás zajímat: Pojišťovny s „evropským penzijkem“ zatím váhají
Typický příklad – zájezd versus ubytování
Paní Jana si objednala zájezd u cestovní kanceláře do Itálie s ubytováním v krásném hotelu. Její kamarád Petr si zakoupil ubytování v tom samém hotelu v Itálii, ale zajistil si ho sám napřímo. Jana si zlomila nohu, a neměla tak zájem na dovolenou jet. Rozhodla se proto odstoupit od smlouvy o zájezdu a v souladu s evropskými předpisy jí byl naúčtován přiměřený stornopoplatek. To může být např. 15 % z ceny zájezdu při odstoupení více než 60 dnů před jeho zahájením, 25 % od 59 do 30 dnů před zahájením atd. Petr sám na dovolenou jet nechtěl, a proto také stornoval ubytování. Italský hotel mu však řekl, že storno není možné, resp. že činí 100 % ceny ubytování.
Zatímco u zájezdu mají spotřebitelé napříč celou EU možnost kdykoliv před zahájením od smlouvy odstoupit výměnou za přiměřený stornopoplatek, u ubytování se vždy smlouva řídí právem konkrétního státu, kdy zpravidla není umožněno od smlouvy odstoupit. V některých případech je sice možnost stornopoplatku, ale ten nemusí být přiměřený. Jeho výše záleží čistě na úvaze ubytovatele.
Mohlo by vás zajímat: Škodní inflace se zvyšuje. Příčinnou jsou škody na zdraví i ekonomická situace
D.A.S. pojišťovna právní ochrany
D.A.S. pojišťovna právní ochrany je jedničkou na trhu s právní ochranou (dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou). D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.
Komentáře
Přidat komentář