Portál Právo pro všechny: Poškození vozidla spadlým sněhem či ledem


			Portál Právo pro všechny: Poškození vozidla spadlým sněhem či ledem
6.12.2021 Spektrum, Škody

Zima s sebou přináší spoustu nástrah a jednou z nich je i možné poškození vašeho plechového miláčka sněhem či ledem padajícího ze střech budov. Jak správně postupovat, co zajistit a na co si dát pozor, abyste se s úspěchem domohli náhrady škody? To se dozvíte v našem článku.

Kdo je za škodu způsobenou spadlým sněhem či ledem ze střechy odpovědný?

Za takto vzniklou škodu odpovídá vlastník budovy, ze které sníh nebo led spadl. Za zákona má totiž povinnost provést taková opatření, aby k těmto nebezpečným pádům sněhu či ledu vůbec nedošlo, respektive aby nedošlo k újmě na zdraví či škodě na majetku.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2020 v Česku dle oPojištění.cz


Nezbytná opatření může vlastník nemovitosti učinit sám, anebo tuto povinnost přenést třeba na domovníka, správce či nájemce nemovitosti. Toto pověření však doporučujeme učinit v písemné podobě. Vlastníkovi nemovitosti se rovněž vyplatí sjednat pojištění nemovitosti. Pokud jde o komerční objekt, pak je jistě vhodné mít také pojištění odpovědnosti z podnikatelské činnosti vztahující se k objektu, v němž je podnikatelská činnost vykonávána.

Za dostatečné preventivní opatření proti nebezpečným pádům sněhu a ledu nelze považovat, pokud vlastník nemovitosti problematický úsek pouze zahradí nebo na něj upozorní nápisem „Pozor, padá sníh ze střechy“. Vlastník nemovitosti odpovídá za jakoukoliv škodu, kterou zavinil svým nedbalým jednáním a podstatným neplněním své prevenční povinnosti, když pádu sněhu nebo ledu nezabránil.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zprava ČAP: Předepsané pojistné členů vzrostlo o 3,2 % na 141,2 mld. Kč


Své povinnosti se vlastník budovy může zprostit pouze při náhlých a nečekaných změnách počasí, na které nemohl řádně zareagovat a provést nutná preventivní opatření. V těchto případech se posuzuje, jakou měl vlastník nemovitosti možnost adekvátně zareagovat na prudkou změnu počasí (například pokud po vydatném sněžení s deštěm dojde k rychlému a výraznému ochlazení, nelze očekávat okamžitou reakci vlastníka budovy).

Vlastník nemovitosti by však za škodu neodpovídal v případě působení tzv. vyšší moci – například při živelní pohromě v podobě vichřice, tedy opravdu silného vichru dosahující rychlosti zhruba 70-75 km/h. Rozhodně se ovšem nejedná o každý vítr, který sfoukne sníh ze střechy.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: O inflaci, která vám žere peníze, se zatlouká…


Pokračování článku ZDE.

D.A.S. pojišťovna právní ochrany

D.A.S. pojišťovna právní ochrany je s čtyřiadvacetiletou tradicí v České republice jedničkou na trhu s právní ochranou (dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou). D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články