Portál Právo pro všechny: Kdy mi zaměstnavatel nemůže dát výpověď?


			Portál Právo pro všechny: Kdy mi zaměstnavatel nemůže dát výpověď?
26.10.2021 Spektrum

V tomto článku se podrobně podíváme na právní institut ochranné doby v zákoníku práce. Víte, za jakých situací vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď? A kdy naopak může vaši ochrannou dobu prolomit? Odpověď vám mimo jiné dáme i na to, jak může onemocnění po podání výpovědi ovlivnit standardní výpovědní dobu. Přinášíme vám jasné a srozumitelné informace.

Kdy vám může zaměstnavatel dát výpověď?

Pokud vám chce dát zaměstnavatel výpověď, musí být nejprve splněn výpovědní důvod podle § 52 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Bližší informace k výpovědním důvodům najdete v našem článku ZDE.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2020 v Česku dle oPojištění.cz


Ochranná doba – situace, kdy výpověď nebude platná

Existují však situace, kdy jsou splněny výpovědní důvody, avšak zákoník práce poskytuje zaměstnancům tzv. ochrannou dobu, ve které je zákonem zakázáno, aby byla výpověď zaměstnanci dána. Tyto důvody jsou uvedené v § 53 odst. 1 zákoníku práce. Běžně se zaměstnanci setkají zejména s těmito ochrannými dobami:

1. doba, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným:

a) pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil,
b) nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti nebo zneužití návykových látek.

Do této doby se počítá také doba od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení. Při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování.

2. doba, kdy je zaměstnankyně těhotná,čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně či zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou;

3. doba, kdy zaměstnanec či zaměstnankyně ošetřuje dítě mladší 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle zákona o nemocenském pojištění, a doba, kdy pečuje o dítě mladší 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zprava ČAP: Předepsané pojistné členů vzrostlo o 3,2 % na 141,2 mld. Kč


Shrnutí trvání ochranné lhůty

Jak vyplývá ze znění ustanovení zákona, ochranná doba trvá po dobu dočasné pracovní neschopnosti jen za předpokladu, že si ji zaměstnanec nezpůsobil úmyslně sám (zejména úmyslným poškozením vlastního zdraví) a že nevznikla ani jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo užití omamných prostředků (návykových látek).

Co se týká ochranné doby těhotné zaměstnankyně, ta trvá po celou dobu těhotenství, i když nebylo dosud zjištěno a když o něm při podání výpovědi nevěděla ani sama zaměstnankyně. Výpověď z pracovního poměru je neplatná i tehdy, bude-li teprve dodatečně zjištěno, že zaměstnankyně byla v době doručení výpovědi těhotná.

Pokračování článku ZDE.


Mohlo by vás zajímat: Petr Šonka: Nástup pandemie nás zastihl v nedbalkách


D.A.S. pojišťovna právní ochrany

D.A.S. pojišťovna právní ochrany je s čtyřiadvacetiletou tradicí v České republice jedničkou na trhu s právní ochranou (dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou). D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články