Portál Právo pro všechny: Nechtějí vám přiznat invalidní důchod?


			Portál Právo pro všechny: Nechtějí vám přiznat invalidní důchod?

Zažádali jste o invalidní důchod 3 měsíce zpět a stále nemáte rozhodnutí? Přinášíme přehled nejčastějších důvodů pro zpoždění a chyb při podávání žádosti. Zjistěte, jak proces schvalování funguje a jak se odvolat proti nesouhlasnému posudku úřadů.

Každý člověk se může dostat do situace, kdy kvůli nemoci či úrazu dojde k dlouhodobému zhoršení jeho zdravotního stavu a není schopný plně vykonávat svou práci. Na takové situace je stát připravený a umožňuje vyplnění žádosti o přiznání invalidní důchodu. 


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2021 na Slovensku dle oPoisteni.sk


Proč dochází k průtahům?

Často se však stává, že v průběhu řízení dochází k průtahům (zejména s ohledem na nedostatek znalců) či dojde k nesprávnému znaleckému posouzení zdravotního stavu. V důsledku toho je pak chybně rozhodnuto o přiznaném důchodu (ať celkovým zamítnutím, či přiřazením do nesprávného stupně invalidity).

Jak se posuzuje, zda má člověk nárok na invalidní důchod?

Výsledek řízení o přiznání invalidního důchodu závisí zejména na znaleckém posouzení pracovní schopnosti osoby žádající o důchod (dále jen „pojištěnce“). 

Poklesem pracovní schopnosti se rozumí pokles schopností vykonávat výdělečnou činnost v důsledku omezení tělesných, smyslových a duševních schopností ve srovnání se stavem, který byl u pojištěnce před vznikem dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

V rámci znaleckého zkoumání se vychází z doloženého zdravotního stavu, přičemž se hodnotí, zda a jakým způsobem zdravotní postižení trvalé ovlivňuje pracovní schopnost, zda se jedná o stabilizovaný zdravotní stav, zda je možná rekvalifikace, jak je pojištěnec na své zdravotní postižení adaptován apod.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Rozpočtová rada hrách na stěnu hází


Kdy se pojištěnci přizná invalidita?

Dle zákona o důchodovém pojištění je pojištěnec invalidní, jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nastal pokles jeho pracovní schopnosti nejméně o 35 %. V případě invalidity 2. stupně je nutné, aby pracovní schopnost poklesla nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %. U invalidity 3. stupně se vyžaduje pokles pracovní schopnosti nejméně o 70 %.

Nečinnost správy sociálního zabezpečení

Po prozkoumání zdravotního stavu pojištěnec dostane posudek o invaliditě, který je podkladem pro rozhodnutí, zda obdrží či neobdrží invalidní důchod a případně jakého stupně. Lhůta pro vyřízení žádosti o invalidní důchod je 90 dnů. Je však nezbytné, aby správa sociálního zabezpečení disponovala všemi potřebnými podklady.


Mohlo by vás zajímat: Orgány dohledu a přístupy k řešení mezery v ochraně v případě pandemie


O tom, zda je žadatel invalidní, rozhoduje posudkový lékař na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Posudkový lékař vyhodnocuje veškeré vyžádané a dodané zdravotní zprávy a podklady z předchozích vyšetření (žadatelova osobní účast většinou není nutná). Posudek má být vydán dle § 8 odst. 1 zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení ve spojení s § 16a odst. 2 zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení do 45 dnů, pokud orgán, který o posouzení požádal, nestanoví delší lhůtu.

Brání-li vydání posudku ve lhůtě závažné důvody, sdělí orgán sociálního zabezpečení neprodleně tyto důvody orgánu, který o posouzení požádal; v těchto případech se lhůta podle věty první prodlužuje o 30 dnů, nestanoví-li orgán, který o posouzení požádal, lhůtu delší.

Pokračování článku ZDE.


Mohlo by vás zajímat: Martin Žáček ve výběru nejinspirativnějších šéfů v Česku podle Forbesu


D.A.S. pojišťovna právní ochrany

D.A.S. pojišťovna právní ochrany je jedničkou na trhu s právní ochranou (dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou). D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články