Evropská komise považuje za hlavní přínosy návrhu zejména tyto aspekty:
- mělo by dojít k rychlejší registraci. Společnost s právní formou EU Inc. bude možno založit do 48 hodin, a to za méně než 100 EUR a bez požadavků na minimální základní kapitál,
- počítá se s jednoduššími postupy. Společnosti s právní formou EU Inc. budou muset předložit informace o své společnosti jen jednou, a to prostřednictvím rozhraní na úrovni EU, jímž budou propojeny vnitrostátní obchodní rejstříky. Ve druhé fázi pak Komise zřídí nový centrální rejstřík EU. Společnosti EU Inc. získají své daňové identifikační číslo a identifikační číslo pro DPH, aniž by musely dokumenty znovu předkládat,
- předpokládá se plně digitální provoz. Provozní procesy budou standardně digitalizované během celého životního cyklu společnosti,
- měly by existovat lepší podmínky pro přilákání investic. Například pro převody akcií a likvidační řízení již nebude povinné zapojení zprostředkovatelů. Návrh rovněž umožní členským státům poskytnout společnostem EU Inc. přístup na burzu cenných papírů,
- počítá se s plným přístupem na jednotný trh. Společnosti EU Inc. si budou moci svobodně zvolit členský stát, v němž budou zapsány do obchodního rejstříku. Návrh zahrnuje černou listinu zakázaných praktik s cílem zajistit, aby se společnostem EU Inc. dostalo stejného zacházení jako jakýmkoli jiným společnostem podle vnitrostátního práva,
- společnosti EU Inc. budou mít možnost vytvářet různé třídy akcií s různými hospodářskými nebo hlasovacími právy. To může například zakladatelům pomoci chránit své podnikání před nepřátelským převzetím atd.
Zájemci o tuto problematiku se mohou seznámit s plným zněním příslušného tiskového sdělení Evropské komise (https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_26_614) i návrhem relevantního nařízení[1] Evropského parlamentu a Rady EU. Tyto dva základní orgány EU se začnou v nejbližší době návrhem zabývat s tím, že návrh by mohl být přijat do konce roku 2026.
Mohlo by vás zajímat: Právní ochrana D.A.S. od Generali České: Pojistný limit se zvýší na 5 milionů
Na informace Evropské komise o nové právní formě byly zveřejněny první reakce v německém online časopise Versicherungsmagazin. Například bylo zdůrazněno, že národní právní úpravy, týkající se pracovního, sociálního a daňového práva, nebudou dotčeny. V těchto oblastech má platit práva toho státu, ve kterém bude společnost EU Inc. zaregistrována. Tak mají být zachována práva zaměstnanců.
Ještě před představením návrhu Evropské komise vyjadřovali obavy zástupci odborů z toho hlediska, zda jsou či budou tato práva dostatečně zajištěna. Objevilo se i varování, že při implementaci EU Inc. by bylo snadné oddělit od sebe hospodářskou činnost a právní sídlo. Existuje prý nebezpečí, že by tak mohla být spolurozhodovací práva zaměstnanců obcházena. Ta jsou prý v Německu poměrně značná.
Příslušný komisař Michael McGrath nevidí ovšem zavedením EU Inc. žádnou změnu. Otázka, které pracovní právo platí, bude prý posuzována stejně jako u existujících podniků. Obecně prý platí, že záleží na tom, kde se práce vykonává, kde je místo práce (lokalita) a nikoli na tom, kde se nachází sídlo nebo místo registrace společnosti. McGrath uvedl, že na evropské pracovní právo je možno být hrdý. Evropská komise chce prý dosáhnout zvýšení konkurenceschopnosti, ale určitě nikoli na náklady zaměstnance EU-podniku anebo jiných podniků. Také v oblasti daňového práva budou podle McGratha platit právní předpisy členských států.
Mohlo by vás zajímat: Michal Řezníček končí v čele Direct pojišťovny. Odchází v turbulentním období
V článku zveřejněném v časopise Versicherungsmagazin se dále uvádí, že mnohé svazy či asociace návrh Evropské komise v zásadě uvítaly. Německý digitální svaz Bitkom počítá s opravdovým posunem pro startupy v EU. Spolkový svaz německých bank požadoval konkretizaci, například větší harmonizaci podmínek financování. Spolkový svaz německého průmyslu se vyslovil pro rychlost a pragmatismus v legislativním procesu a pro schůdná řešení u otevřených otázek návrhu EU Inc. Německá průmyslová a obchodní komora sdělila, že projekt EU Inc. slibuje citelná zjednodušení. Současně varovala, že zvláštní zájmy v pracovním právu, insolvenčním právu a právu týkajícím se financování by se neměly stát v legislativním procesu předpoklady celého projektu. Podle této komory je cílem docílit zjednodušení pro všechny, nikoli perfektnost nebo právní idealismus.
[1] COM(2026) 321 final - https://commission.europa.eu/document/download/3e9822aa-8cef-40a1-904e-a53fc68e7265_en?filename=Proposal%20for%20an%20EU%20Inc%20corporate%20legal%20framework.pdf&prefLang=cs
Komentáře
Přidat komentář