38čka a zákon o pojišťovnictví opět na programu vlády


			38čka a zákon o pojišťovnictví opět na programu vlády
15.3.2016 Pojistný trh

Ve středu 16. března byly na program schůze vlády České republiky opět zařazeny zákony, jejichž historie, by šla jen stěží vypsat v jednom článku. Zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích a zákon o pojišťovnictví, který implementuje evropskou směrnici Solvency II. 

Podle programu vlády, je zákon č. 277/2009 sb. o pojišťovnictví zařazen hned jako první bod. Tato novela zákona implementuje do české legislativy evropskou směrnici Solvency II, která měla začít platit od 1. ledna 2016. Zatím marně.

Druhým bodem na seznamu je kontroverzní novela zákona č. 38/2004 sb. o pojišťovacích zprostředkovatelích a samostatných likvidátorech pojistných událostí a o změně živnostenského zákona. Ta v sobě nese regulaci provizí u životních pojištění se spořící složkou. V poslední úpravě bylo z regulace vyňato čisté rizikové životní pojištění. Vyplácení provizí za IŽP rozkládá novela lineárně do 5 let, kdy je v každém vyplaceno 20%.

Novela také obsahuje mechanismus poměrného krácení provize, jestliže k zániku pojištění dojde v prvních 5 letech. Poměrné krácení provize se bude provádět s přesností na měsíce tak, že za každý započatý měsíc trvání pojištění bude pojišťovacímu zprostředkovateli náležet nejvýše jedna šedesátina sjednané provize. 


Čtěte také: Nové znění novely zákona 38. Rizikové životní pojištění bez regulace.


 

Je stále nejasné, jaký postup vláda zvolí. Zatímco u zákona o pojišťovnictví na nás už ke schválení tlačí evropská komise a jeho znění je v podstatě hotové a připravené na schválení, u zákona 38 stále vyvstává otázka, zda jej schválit nyní, když bude potřeba jej ještě upravit podle znění evropské směrnice IDD. V případě zrychleného řízení, kterým poslanci vyhrožovali a schválení obou zákonů nyní, by celý trh platil dvojí náklady na implementaci. Nejdříve na novelu 38 a v následujících dvou letech na IDD.

Uvidíme zítra.

Kompletní program zasedání vlády zde.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články