Analýza pojistného trhu


			Analýza pojistného trhu
11.8.2010 Pojistný trh

Oproti stejnému období předchozího roku došlo k výraznému zvýšení tempa růstu pojistného trhu. Pojištění roste nominálně o 8,3 % a o 7,7 % po očištění o inflaci. Celkový objem předepsaného pojistného za 1. pololetí 2010 přesahuje 76,4 miliard.

Jedničkou na trhu stále zůstává Česká pojišťovna, přestože u ní došlo ke snížení podílu na trhu o 4,3 procentního bodu, což je nejvíce za 5 let. Bylo to způsobeno poklesem objemu pojistného o více než 1,65 miliardy (pokles o 8,3 %). Česká pojišťovna ztratila podíl i proti předchozímu čtvrtletí (o 0,3 procentní bod). Náskok na druhou pojišťovnu v pořadí – pojišťovnu Kooperativa – se tak zmenšil, přestože i ona výrazně ztrácela.

Kooperativa získala konkrétně o 670 miliónů pojistného méně (téměř o 4,2 %). Tomu odpovídá i snížení tržního podílu o 2,7 procentního bodu, který je první po 5 letech, kdy Kooperativa držela stabilní podíl kolem 23 %.

Na třetí místo se překvapivě dostala ČSOB Pojišťovna. Ta meziročně zvýšila objem pojistného o 735 miliónů, což je růst o 15,1 % a navýšení podílu na trhu o více než 0,4 procentního bodu (za poslední čtvrtletí o 0,7 procentního bodu).

Allianz, která byla před rokem na třetí pozcici, klesla na místo čtvrté, když ztratila 40 miliónů pojistného. Jedná se o propad o 0,7 % a snížení podílu o 0,7 procentního bodu. Rozdíl mezi oběma pojišťovnami je však velmi malý – jen 1,5 miliónu předepsaného pojistného. Velmi zajímavě vychází i v porovnání s předchozím čtvrtletím.

Třetí místo ztratila Komerční pojišťovna, která sice meziročně posílila ze všech těchto pojišťoven nejvíc (o 3,3 miliardy více předpisu, což je více než o 160 % a zvýšení podílu o 4,1 procentního bodu), ovšem ve 2. čtvrtletí snížila o 0,5 procentního bodu svůj podíl na trhu a klesla na páté místo. Allianz posílila na trhu o 0,2 procentního bodu, nicméně na znovuzískání pozice „trojky“ to nestačilo.

Z ostatních pojišťoven stojí určitě za povšimnutí dynamický růst Pojišťovny ČS (o 1,9 miliardy, což je nárůst o téměř 76 % – posílení na trhu o 2,3 procentního bodu).

Skupina VIG udržela pozici nejsilnější skupiny, kterou získala v předchozím čtvrtletí. Meziročně předepsala o 1,4 miliardy pojistného více, když ztráty Kooperativy byly více než kompenzovány Pojišťovnou ČS a ČPP. Oproti tomu PPF celkem 1,5 miliardy ztratila, protože Generali nedokázala nahradit ztráty České pojišťovny. V porovnání s 1. čtvrtletím se však obě skupiny přiblížily a je docela možné, že po dalším čtvrtletí bude PPF opět o něco silnější než VIG.

Kateřina Lhotská, NESS Czech s.r.o.

Zdroj: Kateřina Lhotska, NESS Czech s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články