Jen připomeňme, že veškerá hodnocení vycházejí z posuzování vývoje tzv. neredukovaného objemu pojistného. Liší se od metodiky ČAP tím, že jednorázově placené pojistné v životním pojištění je započítáno v plné výši.
Celkově bylo za 1. pololetí 2016 předepsáno 67,3 miliard pojistného, což je o 2,3 % méně než ve stejném období před rokem. Dost výrazně se tak zmírnil pokles, který jsme zaznamenali po 1. čtvrtletí. Před třemi měsíci totiž činil 5,7 %. Jeho hlavní příčinou je opět propad v tzv. jednorázech, jehož zmírnění ostatně stojí i za zmírněním poklesu celého trhu.
Změnu jsme zaznamenali v žebříčku pojišťoven sestaveném podle tržního podílu. Před třemi měsíci byla lídrem trhu Kooperativa před Českou pojišťovnou. V pololetí si tyto dvě konkurenční společnosti svoje pozice opět prohodily. Což jsme ostatně před čtvrtrokem očekávali, takže to není žádné překvapení. Svoji pozici „trojky“ trhu pak posílila Allianz. Z části za to vděčí nárůstu objemu pojistného vyplývajícího z převzetí kmene pojišťoven skupiny Wüstenrot.
V neživotním pojištění se náš trh naladil na růstovou trajektorii, když se tentokrát zvýšil objem pojistného o 4,5 % na téměř 38,8 miliard. I zde si obě největší pojišťovny našeho trhu svoji pozici prohodily a tak je „poločasovým“ lídrem Česká pojišťovna následovaná Kooperativou. I v neživotním pojištění je trojkou trhu Allianz.
Nadějný růst neživotního pojištění jako celku nebyl bohužel podpořen obdobně slibným vývojem v povinném ručení. To sice navýšilo meziročně objem pojistného o 2,5 % na 10,9 miliardy, ovšem za tento růst vděčí navýšení počtu pojištěných vozidel o více jak 3 %. Průměrné pojistné tak nadále klesá.
Ještě většího růstu objemu pojistného dosáhlo havarijní pojištění – o více jak 9,5 %, když bylo dosaženo téměř 8,5 miliardy pojistného. I tento příznivý vývoj je dán navyšujícím se počtem smluv. Na rozdíl od povinného ručení ovšem jen částečně. Smluv totiž přibylo jen zhruba 3 % (údaj po 1. čtvrtletí). Průměrné pojistné tedy rostlo, což by mohlo znamenat blýskání na lepší časy.
Oproti počátku roku trochu mírně zpomalil růst v pojištění podnikatelů. Ovšem navýšení objemu pojistného na 10,8 miliardy pojistného (což je růst o 2,5 %) je stále dobrý výsledek. Za příznivý vývoj v této oblasti nejspíš vděčíme i hospodářskému růstu, kterým naše ekonomika právě prochází. A slušně rostl i „zbytek“ neživotního pojištění.
Celkový „poločasový výsledek“ však zhoršuje životní pojištění. Bylo dosaženo přes 28,5 miliardy pojistného, což je přibližně o 10 % méně než v roce 2015. Oproti 1. čtvrtletí je však zřetelné zpomalení poklesu (z 16,6 %). Za pokračováním tohoto trendu stále stojí hluboký propad jednorázově placeného pojistného, když se jeho objem meziročně snížil téměř o třetinu. Podíl jednorázů na celkovém objemu pojistného v životním pojištění se oproti 1. čtvrtletí příliš nezměnil a stále se tak pohybuje kolem 25 %. Odpovídá tedy hodnotám před jejich boomem v letech 2009 a 2010. Současný pokles jednorázů je tak jakýmsi návratem do „normálního“ stavu. Pozitivní na vývoji v životním pojištění je mírné zpomalení poklesu v běžně placeném pojistném. Toto zmírňování je zřetelné již delší dobu. Mohli bychom se tedy blížit k okamžiku, kdy se pokles zastaví.
Souboj o pozici lídra se v životním pojištění zúžil z několika pojišťoven na dvě – Českou pojišťovnu a Kooperativu. V pololetí je „o krůček vpředu“ první z nich. Tlačenice je v souboji o třetí místo. Aktuálně patří Komerční pojišťovně, která je poměrně těsně sledovaná Pojišťovnou České spořitelny a ČSOB Pojišťovnou.
Čeká nás „druhý poločas“ letošního roku. Jaký asi bude? Neživotní pojištění bude pokračovat ve svém růstu, ovšem v povinném ručení se zázraku nejspíš nedočkáme. Jako nadějný se ukazuje vývoj v havarijním pojištění a pojištění podnikatelů poroste také, i když mírněji. V životním pojištění se vývoj obrátit nepodaří, ovšem pokles nebude už tak hluboký, jako jsme zažili v „poločase prvním“. Za tři měsíce uvidíme, jak moc se tyto odhady přiblíží skutečnosti…
Komentáře
Přidat komentář